Bilim ve Teknolojinin merkezi olacak!

27 Ekim 2015, Salı - 14:24

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, dün sabah Gebze bölge basınıyla kahvaltıda buluştu. Bakan Işık, Türkiye’nin 13 yılda büyük atılımlar yaptığını belirterek, ikinci atılım hamlesinde Bilim ve Teknolojide Türkiye’nin dünya markası olacağını, Bilim ve Teknolojinin merkez üssününde Gebze ve Kocaeli olacağını söyledi.Gebze bölge basınıyla buluşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, siyasetten yerel hizmetlere, Bilim ve Teknoloji’den büyük projelere bir çok konuda önemli açıklamalar yaptı. Genel bir değerlendirme yaparak sözlerine başlayan Bakan Işık, “Haziran da hükümet kurulamayınca seçim kararı alınmıştı ve gereği yerine getiriliyor. Artık son haftaya da girdik. Ak parti kurulduğu günden bugüne Gebze’ye çok büyük önem verdi. İlk seçim mitingimizi 11 Ekim 2002’de Cumhuriyet meydanında yapmıştık. 3 Kasım seçimlerinde Gebze güçlü bir destek verdi ve bu desteği hiç eksik etmedi. Gebze’ye borcumuzu bizde hizmet yaparak ödüyoruz. Bu gayret içinde olmaya devam edeceğiz. Gebze de 13 yıl sonra yaptığımız çok güzel bir miting oldu. AK Parti 13 yıl sonra yaptığı mitingle Gebze’de ki gücünü ortaya koymuş oldu. 

YERLİ OTOMOBİLE DESTEK YAĞIYOR

Yerli otomobil konusunda destek görüp görmediklerini soran Gazetemiz Kurucusu İsmail Kahraman’a yanıt veren Bakan Işık, “ Bir iki medya grubunun dışında kimseden köstek görmedik. Toplumun büyük bir kesiminde yerli otomobil projesine, özellikle gençlerde çok büyük destek var. Yerli otoya karşı çıkan çok az sayıda insan var. Sanayi odalarımızdan, sendikalardan, esnaf odalarından projeyi desteklediklerine dair ardı ardına açıklamalar geldi. Bu bizi çok mutlu ediyor. Prototipleri açıkladığımız günden itibaren bize ilk sorulan ne zaman çıkacak, kaç para olacak? Yerli otoya gösterilen ilgiden çok memnunum. Ya sahada oyuncu olacağız ya da tribünden izleyeceğiz. Bu projenin Türkiye için önemini çok iyi biliyorum. Karşı çıkanlarda çok büyük mahcubiyet yaşayacaklar. 1.5 yıldır ilmek ilmek kilim dokur gibi çalışmayı yürütüyoruz.

. En büyük hassasiyetimiz bu millete bir hayal kırıklığı yaşatmamak. Türkiye devrim otomobilinin yaptı 129 günde ama seri üretime geçemedi. Projeyi itibarsızlaştırmak için ne yazık ki ellerinden geleni yaptılar. Aynı durumun  yaşanmaması için elimizden geleni yapıyoruz, bu yüzden baba yiğit çıkana kadar yeri açıklamıyoruz.

BİLİM VE TEKNOLOJİNİN MERKEZİ GEBZE OLACAK

Son dönemlerde yapılan projelerle ilgili sorumuza Türkiye’nin ikinci sıçrama dönemini Bilim ve Teknolojide yapacağını ifade eden Işık, “Türkiye’nin Türkiye son 13 yılda önemli mesafeler aldı. Türkiye bu mesafeleri alırken de bazı engelleri aşarak geldi. Bir parti düşünün engelli koşuyor ama rakipleri engelsiz koşuyor. Askeri vesayet, Gezi süreci, paralel ihanet şebekesi, Uluslararası terörle uğraşarak büyümeyi sağlıyoruz. Türkiye dünyanın ilklerini de yapıyor. Türksat 4B Uyduyu fırlattık, yenisini kendi imkanlarımızla yapıyoruz. Dünyanın En uzun 4.asma köprüsünün Körfez’de yapıyoruz. Yerin altından tünel yapıyoruz. Anamur’dan Kıbrıs’a denizaltında su projesini hayata geçirdik. Türkiye’nin ilk Milli çip fabrikasını Gebze’ye kuruyoruzTürkiye 1 Kasımda istikrarını yakalarsa 2.sıçrama dönemi olacak ve bilim teknolojiyle olacak. Bilim ve teknolojinin merkez üssü de Gebze-Kocaeli. Köprü açıldığında Gebze bursa yarım saat olacak. Bunlar gurur duyulacak işler. Bir taraftan Gebze’nin sorunlarıyla uğraşırken, bir taraftan da Gebze’de büyük projeleri hayata geçiriyoruz. Önümüzde ki süreç Gebze’nin marka olacağı süreç olacak. Türkiye ikinci sıçramayı bilim ve teknolojiyle yapacak. Bu gurur verici bir durum. İnsanlar bundan dolayı gururlu olacaktır.. 

GEBZE BÜYÜKŞEHİR’LE MAKUS TALİHİNİ YENDİ

Gebze’nin İl olma beklentisiyle ilgili soruya, İl’den ziyade Büyükşehir’den hak ettiği payı alabilmesi gerektiğine dikkati çeken Bakan Işık, “Gebze makus talihini 2004 yılında büyükşehirle yenmiş oldu. Büyükşehir’in yaptığı yıllık yatırım, 20 yılda yapılamayacak yatırımdır. Gebze ile ilgili projelerimizde Türkiye’nin en büyük projelerinin konuşulduğu dönemi yaşıyoruz. Gebze’de metro projesinin konuşuyoruz. Halkın bütününe dokunacak projeleri hayata geçirebiliyoruz. Bununda yolu il olmaktan ziyade Büyükşehir statüsü olmaktır. Gebze Büyükşehir statüsüne gelmeden, Gebze’nin il yapılmasının doğru olmayacağını İl başkanlığımdan beri 10 yıldır söylüyorum. Şu anda AK Parti’nin yeni il yapma politikası hiçbir yerde yok o yüzden gündemimizde tutmuyoruz. Konumuz Kocaeli’nin en büyük parçası olarak sorunlarının kısa sürede çözülmesi. Bununda en önemli projelerinden birisi metro. Zor bir proje, yaklaşık 3 yıl projesi sürecek ve çalışmayı başlattık. 3 yıl proje çalışmasından sonra 2018 de ilk kazmayı vurup 2023 yılında tamamlanmasını planlıyoruz. İl olmasından ziyade Gebze’nin Büyükşehir’den hak ettiği hizmetlerin tamamını alması. 

TRAFİK SORUNU METROYLA ÇÖZÜLÜR

Gebze trafiğinin çözüm yolunun metro olduğunun altını çizen Işık, “Gönül çok daha fazla hizmet ister. Yapılanı küçümseyip yok saymak doğru değil. Gebze Türkiye’nin en hızlı büyüyen şehirlerinden birisi. Gebze’de trafiğe çıkan araç sayısı artıyor. Otomobil üretmek kadar yol yapmak da kolay değil. Bununla ilgili belediyelerimiz ulaşım master planlarında çözüm yollarını çalışıyor. Gebze merkeze olan baskıyı azaltmakla ilgili yoğun çalışmalar yapıyoruz. İl başkanlığımdan bu yana Gebze’den hiç kopmadım. Gebze nüfus yoğunluğuna sahip ve sanayi şehri. Kocaeli ve Gebze’nin kişi başı geliri İstanbul’un bile önünde. Böyle olunca yol yetiştirmek de kolay değil kalıcı çözüm olarak metroyu görüyoruz. 2016 da Marmaray tamamlandığında insanlarımızın entegrasyonunu sağlamak. Pek çok natif güzergah da hayata geçiyor. Problem Gebze’nin içinde yeni yol açma imkanımız yok. Metro çalışmalarına başladığımız zaman sorun çözülecektir. Entegre ulaşım çalışması bittiği zaman trafik sorunu çözülecek. Metro dışında kalıcı bir çözüm yok. 

AK PARTİ İDEALİN PARTİSİ

Milletvekili listesinde Gebzeli aday olmadığı eleştirilerine yanıt veren Işık, “Siyaset kısmet işidir. Eyüp bey 2 dönem vekillik yaptı, Mehmet Ali bey hem ilçe başkanlığı hem vekillik yaptı, Cemalettin bey aynı şekilde hem İlçe Başkanlığı hem de kısa süreli de olsa Vekillik yaptı. İnsanların statüsüne bakmayız biz. Biz bir idealin partisiyiz. AK Partiyi güçlü kılanda bu zaten. AK Parti’yi diğer partilerden ayıran bu. Benim şu anda son dönemim. Son dönemim diye başka partiyle mi flört edeceğiz. Bizim siyasi ahlakımızda bu yoktur. Bugüne kadar vekil olamayan arkadaşlarımızın ne eksiği vardı? Sonuçta vekil sayısı belli. Bu bizim tarzımız değil. Allah nasip eder, insanlar çalışır gayret eder. Ben burada il Başkanlığı yaptıktan sonra vekil oldum, Nihat Ergün aynı şekilde. Kimin ne kadar vekillik yapacağına ne ben ne Kocaeli karar veriyor. Genel merkez takdir ediyor. Biz şahıs olarak bakmayız, kentimize ve partimize bakarız. 

GEBZE AK PARTİYLE HİZMET ALDI

Gebze’nin en iyi hizmetleri AK Parti döneminde aldığına dikkati çeken Bakan Işık, “Şehir Kültürü kolay oluşmaz. Gebze 1950 yılında 3 bin nüfuslu bir Anadolu kasabası. Şu anda 350 bin sadece Gebze’nin  nüfusu. Her yıl nüfus artıyor. Sadece Gebze’nin merkezine her yıl Anadoluda mütevazi ilçe kadar ilave oluyor. Şehir kültürünün oluşması içim sosyal mekanlar oluşturmak gerekiyor. 2004 yılında büyükşehirle entegre olana kadar merhum Ahmet Penbegüllü’nün yaptığı hizmetler ortada. 28 Şubata rağmen tek başına yaptı. Gebze ne aldıysa AK Parti döneminde aldı. Bütün hizmetler ak parti döneminde geldi. Ama Gebze’nin hızına yetişemeyen bir devlet anlayışı var. Kültür merkezi 1993 yılında temeli atılmıştı, biz 2004’de Büyükşehir olana kadar çürüyen beton yığınıydı. 1988 yılında kadar benim nüfus kağıdımda Gebze yazıyordu. Gebze’ye Hereke’den alışverişe gelirdik. Bir devlet kültür merkezi inşaatını 13 senede bitiremez mi. Yapılan hizmetleri takdir edelim ki geleceğe yönelik daha güzel projeler ortaya çıksın. Çocuklar bizden buz pisti istedik ve şu anda yapılıyor. Bu kadar göç alan bir kentin şehir kültürü oluşması kolay değil. 

GEBZE’YE MİTİNG TEŞEKKÜRÜ

Gebze mitinginde ki coşku nedeniyle vatandaşlara teşekkür eden Işık, “Gebze mitingini birlikte izledik. İnsanların büyük kısmı geri döndü. Coşkulu ve katılımlı bir miting yaptık. İl teşkilatımızın koyduğu hedefe vardık kanaatindeyim. Bizim mitinglerimizle CHP mitingleri arasında ki fark metrekareye düşen insan sayısı. Bütün Başkanlarımıza bu konuda teşekkür ediyorum. Başbakanımın ayrılmasına izin vermeyen bir coşkuyla mitingi yaptık.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki