Boşnaklar Srebrenitsa’yı unutmadı

11 Temmuz 2015, Cumartesi - 18:13

Karamürsel Bosna Hersek Türkleri Derneği, Srebrenitsa`da 8 binin üzerinde Boşnak`ın Sırplar tarafından katledildiği soykırımın 20’nci yıl dönümü nedeniyle Karamürsel Alp Anıtı’nın önüne pankart astı

Boşnak insanımızın Türkiye’de çoğunlukta ikamet ettiği ilçelerin başında gelen Karamürsel’de Bosna Hersek Türkleri Derneği, 11 Temmuz 1995’te Sırplar tarafından yapılan Srebrenitsa Soykırımı için her yıl farklı bir etkinlik düzenliyor. Derneğin Gençlik Kolları Srebrenitsa`da 8 binin üzerinde Boşnak`ın Sırplar tarafından katledildiği soykırımın 20’nci yıl dönümü nedeniyle Karamürsel Alp Anıtı’nın önüne pankart astı.

8 BİN 372 MASUM…
Soykırım’ın 20’nci yılında görüşlerini aldığımız Türkiye-Bosna Hersek Dernekler Federasyonu başkanı Ahmet Utaş ve Karamürsel Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Erhan Yılmaz, “Bugün insanlık tarihinin Avrupa’nın göbeğinde ikinci Dünya Savaşından sonra yaşanan en büyük soykırımın 20’nci yıldönümüdür. “Srebrenica Soykırımının yıl dönümünde hayatını kaybeden 8 bin 372 masum ve savunmasız Boşnak kardeşimizi saygı, minnetle yad edip onlara dualarımızı göndermeye devam edeceğiz.

136 KURBAN DEFNEDİLECEK
Sırpların 1995 yılında Bosna Hersek’in Srebrenitsa kasabasında yaptığı katliamda hayatını kaybeden ve kimlik tespiti bu yıl tamamlanan 136 şehidimizin cenazesi Saraybosna’dan töreninin yapılacağı Potoçari köyüne hareket etti. Srebrenitsa’da katledilen 136 kişinin cenaze törenine Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’da katılacak. Bin yıl geçse de bu katliamı dünya unutmayacak” dedi.

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki