Bu coşku herşeye değer

Okullar Arası İstiklal Marşı’nı Ezbere Okuma Yarışmaları Çayırovada coşkulu Geçti
26 Şubat 2014, Çarşamba - 15:12

Kurtuluş savaşının amacını ve ruhunu, Türk Milletinin bağımsızlık ister ve azmini dile getiren   12 Mart 1921’de İstiklal Marşının kabul edildiği gün nedeniyle, “İstiklal Marşının Kabul Edildiği Gün ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma” etkinlikleri kapsamında Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İlkokul Ortaokul ve Liseler arasında İstiklal Marşının tamamını ezbere okuma yarışması düzenlendi. Bu kapsamda Çayırova kaymakamlığının 14 Şubat 2014 tarihli olurları ile ilçe komisyonları oluşturulmuş ve yarışmaların yapılacağı yerler planlanarak Belirli Gün ve Haftalar kapsamında,  Çayırova ilçesinde İstiklal Marşı’nın tamamını ezbere okuma yarışmaları düzenlendi

Yarışmalarda İlkokul Ortaokul ve Liseleri temsilen birinci olan öğrenciler 4 mart 2014 Salı günü Süleyman Demirel Kültür Merkezinde İl finalinde Çayırovayı temsil edecekler.

Yarışma jürisi İlkokul ve Ortaokullar için Ortaöğretim okullarında görev yapan 5 Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeninden oluşturuldu. Liseler için Ortaokullarda görev yapan 5 Türkçe öğretmeninden jüri heyeti oluşturuldu.

           24 Şubat 2014 Pazartesi günü ilkokullar arası düzenlenen yarışma Şehit Er Mücahit Okur Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirildi yarışmada, Güzeltepe Ahmet Yesevi İlkokulu öğrencisi 4/B sınıfından Nisa GÖGAL  1. Oldu.

          Ortaokullar arasında düzenlenen yarışma  24 Şubat Pazartesi saat.13.00’da Ertuğrul Kurdoğlu Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi,Yarışmada 24 Kasım Ortaokulu  8/İ sınıfından Nurcan ÖZDEMİR 1. Oldu.

Liseler arası düzenlenen yarışma 25 Şubat 2014 Salı günü saat 10.00’da Şekerpınar Ortaokulu Çok amaçlı salonda  gerçekleştirildi.Yarışmada, Şehit İlhan Küçüksolak Anadolu Lisesi 11/B sınıfı öğrencisi Zehra KAÇKİN 1. Oldu.

Yarışmalara  14 ilkokul, 11 Ortaokul, 10 Lise olmak üzere 35 Okul katıldı. Katılan ve okullarını temsilen İstiklal Marşı’nın tamamını ezbere okuyan tüm öğrencilere çeşitli kitap ve hediyeler verildi. 3 Ayrı zaman ve yerde yapılan çoşkulu geçen Programlara İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener DOĞAN, Şube Müdürü Köksal TURAN, Okul Müdürleri,Veliler ve öğrenciler katıldılar.  Yarışmada dereceye giren öğrenciler, coşkun okuma stilleri ve okunan mısraları adeta canlandıran yüz ifadeleriyle “İstiklal Marşı işte böyle okunur” dedirtti. Zaman zaman gözyaşlarının aktığı görüldü.Çayırova ilçe milli eğitim müdürü Şener Doğan programlar sonrası yaptığı açıklamada;Bu yarışmaların amacı; öğrencilerimizi sosyal-kültürel faaliyetlere katmak suretiyle ilgi ve yeteneklerini ortaya çıkarmak, dayanışma, paylaşma ve grup çalışmalarına katılma alışkanlıklarını güçlendirmek, sosyal ilişkilerde anlayışlı ve saygılı olabilmelerine imkân sağlamaktır.   Ayrıca okullar arası kaynaşmayı sağlayarak,  güzel Türkçemizi doğru etkili ve dil kurallarına uygun olarak konuşmaya özendirerek dilimizi güzel ve düzgün kullanma yeteneğini geliştirmek, öğrencilerimize toplum karşında kendilerini ifade etme becerisi ve özgüven kazandırmak amaçlanmaktadır.  İstiklal Marşının Milli Manevi ve Tarihi mesajlarını milletimizin bağımsızlık özelliklerini öğrencilerimize kazandırmak, gençlerimizi milli ve manevi değerlere bağlı vatan, millet, bayrak sevgisi kazandırmak amaçlanmıştır. Dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki