Bu haberi kesinlikle okumalısınız

14 Mart 2015, Cumartesi - 00:37

GSS BORÇ YAPILANDIRMASI İÇİN SON ŞANS

Ülkemizde 01.01.2012 tarihi itibariyle Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulaması yürürlüğe girmiştir. Bu uygulamanın amacı ikametgâhı Türkiye’de olan kişilerden sigortalı çalışmayan, kurumdan gelir/aylık almayan, genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamında bulunmayan kısaca sağlık sigortası bakımından sosyal güvenlik sisteminin kapsamı dışında kalan kimseleri Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık güvencesine kavuşmalarını sağlamaktadır.

GSS kapsamında ödenmesi gereken primlerin belirlenebilmesi için anılan kapsamda tescil edilen bu kişilerin tescil tarihinden itibaren 1 ay içerisinde ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) müracaat ederek gelir testi yaptırmaları gerekmektedir.

Gelir tespiti sonucunda kişi başına düşen gelir tutarı;

1-Asgari ücretin üçte birinden az olanların ödeyeceği prim Hazinece karşılanır

2-Asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olanlar 48,06 TL

3-Asgari ücretle asgari ücretin iki katı arasında olanlar 144,18 TL.

4-Asgari ücretin iki katından fazla olanlar ise 288,36 TL. genel sağlık sigortası primi ödeyeceklerdir.

Gelir tespiti yaptırmak istemeyen veya SGK tarafından gelir tespiti yaptırması gerektiğini belirten yazıyı tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içinde SYDV’na müracaat etmeyen kişiler 3.gelir grubuna karşılık gelen 288,36 TL tutarında prim ödemek zorunda kalacaklardır.

Re’sen genel sağlık sigortası tescili yapıldığı halde gelir testine hiç başvurmayan kişiler için ise ikametgâhının bulunduğu SYDV ‘ye son başvuru 31.03.2015 tarihi mesai bitimine kadardır. Başvurmaları halinde GSS tescilleri gelir testi sonucuna göre tescil başlangıç tarihinden itibaren güncellenecek ve belirlenen gelir seviyesine göre primleri tahakkuk ettirilecektir. Yapılandırmadan faydalanabilmeleri için ise ayrıca ikametgâhlarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

GSS’li olup prim borcu olan sigortalılarımız 10.09.2014 tarihinde yürürlüğe giren ‘6552 Sayılı İş Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun" gereği 2014 Nisan ayı ve önceki aylara ait GSS prim borçları yapılandırma kapsamına girmektedir. 30.04.2015 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Merkezlerine elden ya da posta yolu ile başvuru yapan kişiler yapılandırmadan faydalanabileceklerdir.

Genel sağlık sigortasından kaynaklanan alacak aslının tamamının 31/5/2015 tarihinin Pazar gününe rastlaması nedeniyle en geç 1/6/2015 tarihine kadar ödenmesi halinde bu alacaklar için herhangi bir faiz alınmayacaktır.

Taksitle ödeme yolu tercih edilmiş olması halinde bir takvim yılı içinde ödenmemiş ya da eksik ödenmiş ikiden fazla taksit veya iki cari ay primi var ise ödenmeyen taksitler yönünden yeniden yapılandırmadan yararlanma hakkı kaybedilmiş olacaktır.

Borçlarını yapılandırmak için başvuruda bulunan borçlular, yapılandırılan borçlarının ilk taksitini ödemeleri ve yapılandırmanın ihlal edilmemesi ayrıca yapılandırılan tarihten sonra ödeme vadesi geçmiş cari dönemden 60 günden fazla prim ve prime ilişkin borçlarının bulunmaması halinde sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayacaklardır.

                                                                                                                          Nurettin NACAR                   

Kocaeli Sosyal Güvenlik İl Müdürü

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki