Bu kez ‘MERS’ alarmı

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yine alarmı geçti.
30 Ekim 2014, Perşembe - 15:36

Geçtiğimiz günlerde Gebze’den ebola şüphesi ile bir hastanın gönderildiği ve olağanüstü hal ilan edilen Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bu kez ‘MERS’ şüphesi ile bir hasta daha Gebze’den gönderilince hastanede alarm verildi.

HASTANE KAPATILMADI

İlimizde ebola ve mers gibi hastalıklara karşı yetkili tek hastane olan Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yine hareketli dakikalar yaşanıyor. Geçtiğmiz günlerde Nijerya’dan gelen bir kişi ebola şüphesi ile Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatırılmış, yapılan incelmenin arıdan herhangi bir tehlikeli duruma rastlanmamıştı. Bugünde “mers” şüphesi ile bir hasta getirildi.

GEBZE'DEN GÖNDERİLDİ

Gebze’de yeni Hac’dan yeni dönen ismi öğrenilmeyen bir kişi, yüksek ateş ve kusma şikayeti ile Fatih Devlet Hastanesi’ne başvurdu. ‘MERS’den şüphelenilen hasta Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yine alarm verildi. Bu kez hastanenin acil servisi kapatılmazken, enfeksiyon bölümü boşaltıldı. Hasta için özel bir oda hazırlandı. Hastane personeli de koruyucu kıyafetlerin giydi. Yapılacak olan incelemenin ardından hastanın durumu ile ilgili bir açıklama yapılması bekleniyor.

YÜRÜYEREK HASTANEYE GİRDİ

MERS virüsü taşıdığı şüphesiyle Gebze Fatih Devlet Hastanesi'nden Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevkedilen hasta, tecritli kıyafet içinde ambulanstan inerek yine tecritli kıyafetli sağlık görevlilerinin arasında yürüyerek hastaneye giriş yaptı. Kadın olduğu anlaşılan hasta, kapıdan içeri girerken eliyle gazetecilere işaret ederek görüntü almamalarını istedi.

AYDINLIK’TAN AÇIKLAMA

Kocaeli Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Hasan Aydınlık, Hac görevi yerine getirirken hastalanan ve Suudi Arabistan'da 4 gün hastanede yatan bir hastanın Gebze'ye geldikten sonra bu kez Fatih Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındığını belirterek şunları söyledi:"Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, MERS virüsü taşıması muhtemel hastalar için de Türkiye'deki 49 referans hastanelerden biri. Bu hastanın da MERS virüsü taşıyabileceği şüphesiyle Gebze Fatih Devlet Hastanesi'nden Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevkedilmesi kararlaştırıldı. Hasta yola çıkarıldı. Hastanede alınan önlemler karantina değil sadece dezenfekte içindir. Hasta getirildikten sonra kan örnekleri alınıp tahlil sonucu beklenecek. Şu anda tecritli olarak getirilmekte olan hastanın virüsü taşıyıp taşımadığı kesinlik kazanmış değil. Biz bakanlık prosedürlerine uyarak bu uygulamayı yapıyoruz.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki