Çayırova Belediyesi Doğa Okulu Kuştepe'de Start Aldı

13 Ağustos 2015, Perşembe - 12:43

Çayırova  Belediyesi'nin Bilgievlerinde eğitim gören öğrencilerine yönelik düzenlediği Doğa Kampı projesi hayata geçti. Minik öğrenciler Kuştepe Ormanında Doğayı keşfetti.  

"9-10 Yaş Grubu Çocuklar, Doğa'da  Eğlenerek Öğrendiler, Keşfettiler"

10 Ağustos Pazartesi günü Güzeltepe Bilgievi öğrencileri ile başlayan doğa kampında 9-10 yaş grubu öğrenciler uzman doğa eğitmeni nezaretinde doğa ve tabiat hakkında temel bilgiler edindiler. Program çerçevesinde yaban hayatını keşfetmeye çıkan öğrenciler, ağaç ve çiçek türlerini inceleme fırsatı buldular. 20 kişiden oluşan öğrenci grubu, doğa eğitmeni eşliğinde doğada yürüyüş, doğada beslenme, yön bulma, ateş yakma, çadır ve kamp kurma gibi birçok konuda bilgi sahibi oldular. Doğa sevgisini çocuklara aşılayan program doğrultusunda çocuklar sık sık doğa da yürüyüş yaparak yeni keşiflere çıktılar. Küçük Doğa Kaşifleri, yaşadıkları yerin hemen yanı başında Çayırova’da Çağdaşkent Rekreasyon Alanı, Küçük Vadi ve Kuştepe Ormanı'ndan oluşan muhteşem yeşil  tabiat ortamı karşısında  heyecanlarını  gizleyemediler. Kuştepe Ormanı ve Küçük Vadi'de yapılan yürüyüşler esnasında bazen ormanı ve ormanın kendilerine anlattıklarını dinlerken bazen de  kirpi, kaplumbağa,  yengeç, kurbağa ve bunlara benzer hayvan türleri ile karşılaşma fırsatı buldular. Açık havada resim yaparak doğayla ilgili hayallerini kağıda dökme, doğa fotoğrafları çekme, grup çalışması eşliğinde ağaçlara asmak üzere kuş kafesi yapma gibi aktivitelerle son derece farklı bir kamp programı yaşadılar. Farklı bir ortamda aynı amaçla bir araya gelmiş arkadaş grubuyla yaptıkları faaliyetlerle, kurdukları iletişimle aynı zamanda sosyalleşme imkanı buldular. Program esnasında Kuştepe'de sonbaharın ilk göçünü gerçekleştiren leylekler gökyüzünde adeta resital sunarak doğa kaşiflerine güzel bir sürpriz yaptı. 

"Her Grup İçin Eğitim 1 Hafta Sürüyor"

Çayırova Belediyesi Bilgievlerine kayıtlı 2005-2006 doğumlu öğrencileri kapsayan Doğa Okulu Projesi 20 kişilik her bir öğrenci grubundan oluşuyor. Her bir grup için 1 hafta süren eğitimler sonucunda "doğa kaşifi" olmaya hak kazanan öğrenciler edindikleri benzersiz deneyimlerin yanı sıra sertifikalara da sahip oluyorlar. Her hafta bir Bilgievinin faydalanacağı Doğa Eğitimi programı kapsamında Güzeltepe Bilgievi Öğrencilerinden oluşan ilk öğrenci grubu sertifikalarını cuma günü Başkan Şevki Demirci'nin elinden alacak.

Başkan Demirci: "Doğa Okuluyla Çevreye Duyarlı Bireyi Amaçlıyoruz"

Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, projeleri planlarken iyi bir analiz süreci geçirdiklerini, yapılacak işin toplumda bir karşılığının olmasına, mutlaka bir ihtiyacı karşılamasına dikkat ettiklerini özellikle vurguladı. Demirci: "Doğa Okulu Projesiyle de çocuklarımızın yaşadıkları çevreyi, beldeyi tanımalarını, açık havaya çıkmalarını, yeşilin tabiatın, ormanın, bitki ve hayvanların anlamını hissetmelerini amaçlıyoruz. Onların çevreye duyarlı, yeşile ve hayvanlara sevgiyle bakan bir birey olarak yetişmelerine katkı sunuyoruz. Onların dört duvar arasından çıkmaları, teknoloji bağımlılığından ve asosyal yapılardan uzaklaşmalarını amaçlıyoruz. Çocuklarımıza ve gençlerimize yatırım hem hükümetimizin hem de yerel yönetimlerimizin en önemli gündem maddelerinden birini oluşturuyor. Bilgievlerimiz, Çocuk Kulüplerimiz ve Gençlik Merkezlerimiz vasıtasıyla bu çeşit aktivitelerimizi artırarak devam ettireceğiz. Aynı zamanda Kuştepe Ormanının ve Çağdaşkent Mesire Alanının, Küçük Vadi'nin tanıtımını da bu vesileyle yapmış oluyoruz. Spor, dinlenme, yürüyüş ve piknik alanlarıyla, diktiğimiz yüzbinlerce ağaç fidanıyla adeta ilçemize nefes veren akciğeri konumundaki bu tesisler, hemşehrilerimize ve bölge insanına çoluğuyla çocuğuyla ailece faydalanabileceği bir imkan sunuyor." şeklinde görüşlerini dile getirdi.

 

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki