Çayırova Belediyesi Evde Bakım Hizmetleriyle Dua Alıyor

14 Ekim 2015, Çarşamba - 13:47

Çayırova’da yaşayan hasta, yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşları yalnız bırakmayan Çayırova Belediyesi, Evde Bakım Hizmetleri ekibi ile bu ailelerin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.

Çayırova Belediyesi ilçede yaşayan hasta, yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşlara belediye tarafından evde bakım hizmetleri sunulmaya devam ediyor. Evde bakım hizmetleri ekibi bakıma muhtaç vatandaşların evlerini temizliyor. Büyük çoğunluğu engelli ve yaşlılardan oluşan 35 aileyi periyodik aralıklarla ziyaret edip aile bireylerinin kişisel bakımlarını yapmalarına yardımcı oluyor. 4 kişiden oluşan ekip gittikleri her evde ailelerin birkaç gün tüketebilecekleri yemeklerini de yapıyorlar. Ayrıca hastaların sağlıkları ile de yakından ilgilenen ekip, gerekli durumlarda hasta hakkında sağlık görevlilerine bilgiler verip takibatını yapıyor. Hastaların sağlık kuruluşlarına gitmeleri noktasında Çayırova Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi araçları ile hastalara refakat ederek işlemlerini daha kısa sürede bitirmelerine de yardımcı oluyorlar.

Çayırova Belediyesi tarafından hizmete sunulan ve her dönem ihtiyaç duyulan kıyafetleri bünyesinde barındıran giymiyorsan giydir  sevgi mağazası ihtiyaç sahiplerine ulaşmayı sürdürüyor.

SEVGİ MAĞAZASI YÜZ GÜLDÜRÜYOR

Vatandaşlarla ve kuruluşlarla yapılan görüşmelerin sonucunda alınan kıyafet bağışlarını yeniden elden geçirerek, yıkayıp, ütüleyip mağazada ihtiyaç sahiplerine sunan Çayırova Belediyesi, kurulduğu günden bu yana …. kişiye yardım ulaştırdı. Çayırova Belediyesi bünyesinde oluşturulan ve hayırseverlerle ihtiyaç sahipleri arasında bir gönül köprüsü vazifesi gören sevgi mağazası, kendi atölyesinde, gelen kıyafetleri hassasiyetle tasnif ederek  kullanıma sunuyor. Her bir kıyafetin kullanılıp kullanılmama durumuna bakan, gerektiği zaman onararak tamirini yapan, yıkayan ve ütüleyerek mağazada yerini almasını sağlayan ekipler, aynı zamanda kıyafetlerin ulaşımında da ihtiyaç sahiplerine yardımcı oluyor.

Çocuk, genç ve yetişkinlere göre her türlü kıyafetin bulunduğu mağaza gerek vatandaşlar, gerekse de giyim, konfeksiyon ve ayakkabı alanında da üretim yapan veya hizmet sunan işyerlerinden bağışları topluyor. Özellikle eğitim öğretim dönemi öncesinde belediye, bağışları okula gidecek ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına sunuyor.

Çayırova Belediyesi ilçedeki ibadethanelerin temizlik işlerini büyük bir titizlikle aralıksız  sürdürüyor.

CAMİ TEMİZLEME EKİBİ İŞBAŞINDA

Bu dönem kurulan profesyonel bir ekip ve kurumsal bir kimlikle yürütülen ibadethane temizliği hizmetleri vatandaşın büyük takdirini kazanıyor. İlçe sınırları içerisinde yer alan 37 cami ve 3 vakfın temizliklerini periyodik aralıklarla gerçekleştiren ekip Çayırova halkının ibadetlerini daha nezih ve sağlıklı bir ortamda yapabilmeleri için çalışmalarına yoğun şekilde devam ediyor. Özellikle sıcak yaz aylarında bu hizmete daha çok ihtiyaç duyuluyor. Temizlik Ekibi, özel hazırlanan kokular ile ibadethanelerde ferah bir ortam sağlıyor. Çalışma yapılan ibadethanelerde halıların süpürülmesi, camların silinmesi, duvar ve dekorların temizliğinin yanı sıra ücretsiz olan cami tuvaletlerini de temizliyorlar.

4 KİŞİLİK PROFESYONEL EKİPLE TÜM İBADETHANELER TEMİZ VE BAKIMLI

4 kişiden oluşan ekip gittikleri ibadethanelerde özel olarak tasarlanmış buharlı emiş gücü yüksek makinelerle halıları büyük bir titizlikle süpürüyorlar. Bu sayede cami halıları daha uzun ömürlü kullanılırken uzun vadede yıkama ihtiyacı duyulmuyor. İbadethane etrafında genel çevre temizliği de yapan ekip, ihtiyaç doğrultusunda tadilat ve bakım işleri konusunda da cami yönetimlerine yardımcı oluyorlar. Tüm bu hizmetleri ücretsiz olarak yapan Çayırova Belediyesi, her camiyi ortalama haftada bir kez temizlemiş oluyor.

Engelli vatandaşları kapalı kapılar ardından çıkararak topluma kazandırmak adına hizmete sunulan Çayırova Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi çalışmalarına devam ediyor.

ENGELLERİN OLMADIĞI BİR ÇAYIROVA İÇİN ÇALIŞIYORLAR

 İlçemizde yaşayan engelli kimselerin sosyal yaşamın içinde daha fazla yeralabilmelerini sağlamak ve yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla faaliyetlerini sürdüren Çayırova Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi, başvuruda bulunanlara sunduğu danışmanlık hizmetlerinin yanında, bu kimselerin gündelik yaşamlarını devam ettirirken ihtiyaç duydukları araç-gereçlerin karşılanmasına yönelik çalışmalar da gerçekleştiriyor. Yaptığı çalışmalarla engelli bireylerin sosyal aktivitelere katılımını sağlayan EKM, ayrıca onların mesleki becerilerini geliştirmesi noktasında da kendilerine yardımcı oluyorlar.  Engelli ailelerinin gündelik yaşamlarını kolaylaştırmak, toplumda engelli olma durumuyla ilgili farkındalık yaratmak, toplumun engelli haklarını gözeten duyarlı bir yapıya kavuşmasına katkıda bulunmak, ayrıca engelli ve engelsiz bireyler arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek üzere kurs, gezi, piknik, sinema günleri, sahil gezileri, tiyatro ve benzeri faaliyetler gerçekleştiriliyor.

EKM GERÇEK BİR SOSYAL BELEDİYECİLİK ÖRNEĞİ

Çayırova Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren EKM Birimi, engelli vatandaşlara hasta yatağı temini, engelli çocuk ve yetişkin hasta bezi temini, ücretsiz ulaşım kartı temini, hastalar adına hastanelerden randevu alma, hasta refakati, evde bakım aylığı, 2022 maaşı, kimsesiz, yaşlı ve engelli vatandaşların ev temizliği ve evde bakım hizmeti, engelli sandalyesi ve akülü araç temini yaparak engelleri ortadan kaldırıyor.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki