Çayırova ilçesi tarihçesi

30 Ocak 2015, Cuma - 22:35

 5747 Sayılı ve 22 Mart 2008 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Kanun ile Çayırova (Güzeltepe) Belediyesi, Şekerpınar Belediyesi, Çayırova Mahallesi ve Yenimahalle’nin birleştirilmesi sonucu ilçe statüsü kazanan Çayırova, halen Kocaeli’nin en önemli yerleşim merkezlerinden biridir. Doğusunda, kuzeyinde ve güneyinde Gebze, batısında İstanbul Tuzla İlçesi ile sınır olan Çayırova 28.918 km2 alan ve109698 bin nufusa sahiptir

 

 

 

 

GÖÇLE GELEN GELİŞME

 

Tarihi geçmişi:

İzmit Körfezi’nin kuzey batı kesimine uzanan geniş düzlük ve çayırlık alan diye vasıflandırıldığı gibi Fatih’in otağının kurulduğu yer olarak da ifade edilmektedir. Fatih Sultan Mehmet’in ölüm yeri olan bu bölge Çayırova’ya adını vermekle birlikte yeni statü ile Gebze ilçesi sınırları içerisinde kalmış, bölgenin güneyinde yer alan ve Çayırova – Yenimahalle olarak bilinen mahalleler Çayırova İlçesi sınırlarına dahil edilmiştir.

Çayırova’nın önemli yerleşim bölgelerinden biri olan Güzeltepe kesiminin kimin tarafından kurulduğu bilinmemekle birlikte ilk olarak isimlendirilen bölge, Osmanlı Türk’lerinin yöreyi ele geçirmesiyle Rumlar göç etmiş, Cumhuriyet dönemine gelindiğinde ise, ismi Akse Köyü olarak değiştirilmiştir. Bölgede halen kalıntıları bulunan kiliseden adını alan Akkilise (Bugünkü adıyla Akse) köyünün tarihi geçmişinin 500-550 yıl öncesine dayandığı anlaşılmaktadır.

Çayırova’nın bir diğer yerleşim bölgesi Şekerpınar’ın kimin tarafından ve ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. Yapılan araştırmalar eşiğinde bölgenin Fatih dönemine kadar uzanan bir tarihi geçmişi olduğunu ortaya koymaktadır. Köyün ilk adı Eşekli ya da Merkepli’dir. O dönem önemli yerleşim yerlerinden biri olduğu mezar kalıntılarından rahatça anlaşılan köy, çeşitli nedenlerden (baskınlar, bulaşıcı hastalık vb.) dolayı zamanla nüfusu çok az olan küçük bir köy hüviyetinde tarih sayfalarında yer almıştır. İsmi abes olduğundan 1952 yılında köy muhtarlığının girişimleri sonucu suyun çok tatlı olması münasebetiyle köye Şekerpınar adı verilmiştir.

Çayırova İlçesinin bu iki önemli yerleşim yerlerinden Güzeltepe 1991 yılında, Şekerpınar ise 1998 yılında referandum ve gerekli düzenlemelerle Belediye olmuşlar ve köy statüsü ortadan kalkmıştır.

Çayırova, konum itibariyle adeta bir cazibe merkezi olmuş ve aldığı yoğun göç nedeniyle nüfus hızla artmış ve halen artmaya devam etmektedir. Bölge halkının önemli geçim kaynakları olarak sanayi işçiliği, ticaret ve tarımı gösterebiliriz. Türkiye’nin en önemli sanayi kuruluşlarını da bünyesinde bulunduran ilçe de sanayi yatırımlar halen büyük bir hızla devam etmekte olup, bu da bölgedeki işsizlik oranını aşağılara çekmektedir. Otomotiv, gıda, plastik, çelik, elektrik, deri, kimya, elektronik, kauçuk ve daha birçok alanda ülkenin önde gelen sanayi kuruluşlarına sahip Çayırova Türkiye’nin en önemli sanayi merkezi olma yolunda da yapılan yeni yatırımlarla hızla ilerlemektedir.

Çayırova'nın ilk tarihi eseri!

1910 yılında yaptırılan Çayırova'da tarihi kaydı tutulmayan Güzeltepe (Akse) köyü camii tarihi eser olarak tescil edilirken, bu kararla birlikte Çayırova'da tescillenmiş ilk tarihi eser de kayıtlara düştü.

Çayırova’nın Akse Mahallesi’nde bulunan tarihi camii Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tarihi eser olarak tescil edildi. Alınan bu kararla Çayırova’nın ilk tescilli tarihi binası da şekillenmiş oldu.

Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 28.06.2011 tarih ve 163 nolu toplantısında alınan 28.06.2011 tarih ve 2028 sayılı karar ile Güzeltepe Köyü Camii 2863 Sayılı Kanunun 6. maddesi doğrultusunda tescil edildi. 

  

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki