ÇAYIROVADA GRİP SALGINI!

15 Ekim 2014, Çarşamba - 12:14

 

Çayırova’da Son günlerde Sağlık Merkezlerinin acil servislerinin dolmasına neden olan grip virüsü salgını yaşanıyor. Doktorlar bu virüsün zatüreye çevirip ölümlere yol açabileceğini söylüyor. A (H3N2) tipi grip virüsünden korunmak isteyen çok sayıda vatandaş,  eczanelere ve aktarlara akın ediyor.

Soğuk algınlığına yol açan bazı virüslerin de gribe benzer ağır ve ciddi hastalığa yol açabildikleri akıldan çıkartılmamalı" Sonbahar ve kış ayları, Kuzey yarımkürede, başta grip (influenza) virüsleri olmak üzere soğuk algınlığına neden olan virüslerin de hastalık yapma mevsimleri olduğunu belirten Prof. Dr. Büke, "Bu dönemlerde toplumlarda en yaygın olarak üst solunum yolları enfeksiyonlarına rastlanmakta. Ancak Sonbahar ve kış aylarında influenza virüslerinden farklı pek çok virüs bir başka üst solunum yolu enfeksiyonu hastalığı olan soğuk algınlığına neden oluyor. Bu durum yanlış olarak grip diye tanımlanabilmekte. DSÖ verileri incelendiğinde Türkiye’de 2014 yılının son haftasında üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle sağlık kurumlarına başvuran olguların sadece yüzde 50’sinde influenza virüsleri saptandı. Bunun diğer anlamı yüzde 50’sinin influenza dışı diğer mikroorganizmalar ile üst solunum yolu enfeksiyonunun geliştiğini gösterir" dedi.

VATANDAŞ ÇAREYİ AKTARLARDA ALIYOR

Ülke genelinde son günlerde yaygın olarak görülen A (H3N2) tipi grip virüsünden korunmak isteyen çok sayıda vatandaş, aktarlara başvuruyor. Yoğunluktan memnun olan aktarlar, müşterilerinin taleplerini karşılamak için yoğun çaba harcıyor. Aktarlarda bugünlerde en fazla ilgiyi kilosu 50TL’den satılan ıhlamur görüyor. Vatandaşlar ıhlamur, adaçayı, papatya, hatmi çiçeği, kuşburnu, narçiçeği, tarçın, zencefil, karanfil, zerdeçal ve okaliptüs yaprağı kullanarak hazırladıkları kış çayını içerek hastalıktan korunmanın yollarını aramaya başladılar. "Bu bitkiler vücudun direncini artırıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Hastalığın daha kısa sürede atlatılmasına da yardımcı oluyor ancak kesinlikle sadece bu bitkilerden tüketerek hastalıktan korunduğunu düşünmek doğru değil. Bitkiler sadece destek amaçlı alınabilir" diye konuştu.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki