Çayırova’lı Bayanlar Büyük İlgi Gösterdi

Çayırova’lı Bayanlar Büyük İlgi Gösterdi
09 Mart 2016, Çarşamba - 14:24

Çayırova Belediyesi, her yıl geleneksel olarak birbirinden keyifli etkinlere yer verdiği 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, yine dopdolu bir program hazırladı. Kadınların sorunlarına dikkat çekerekuygulanan şiddetin son bulması, kadınların ekonomik ve sosyal alanda daha aktif olması ve kız çocuklarının eğitimden daha fazla yararlanması konusuna dikkat çekilen programa Çayırova’lı bayanlar büyük ilgi gösterdi.

Çayırova Belediye Kültür Salonunda gerçekleştirilen programın ilk etabında kadınların hayatlarında yaşamış oldukları sıkıntı ve sorunların anlatıldığı “Dört Mevsim, 1 Şehir, 1 Kadın” konulu tiyatro gösterimi sahne aldı. Deneyimli oyuncuların sahne aldığı tiyatro oyunu sırasında duygulu anlar yaşandı. Seyircilerin dakikalarca ayakta alkışladığı gösterimde kadına yönelik şiddetin boyutları anlatıldı. Tiyatro sonrası program konusunda uzmanların sunumlarıyla devam etti. Çayırova Belediyesi Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezi bünyesinde görev yapan uzman psikolog Fulya Kızıldağ, aile içi iletişim ve kadına yönelik şiddetin psikolojik boyutları konularında bilgilendirme yaptı. Kadına yönelik şiddetin, hukuki boyutlarını anlatan avukat Hacer Banu Çürüksulu Demir, yasalar ve kanunlar hakkında bilgiler verdi. İslam’da kadının yeri ve kadınların eşleri üzerindeki hakları konusunda da bilgilendirme ve sunum yapan Çayırova Müftülüğü yetkilileri, İslam ve Kadın konulu konuşmalar yaptı. Programa Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, Çayırova Müftüsü İbrahim Kadıoğlu’nın yanı sıra Belediye yetkilileri ve protokol mensuplarıyla çok sayıda bayan katıldı.

Kadınlar Başımızın Tacıdır

Programına katılan Çayırova Belediye Başkanı Şevki demirci, kadınların hem dinimizde hem kültür ve geleneğimizde üstün yere sahip olduğunu ifade etti. Sözlerine şu şekilde devam eden Demirci; “Toplumun temeli ailedir. Ailenin de temel taşı kuşkusuz annelerimiz, yani kadınlarımızdır. Çocuklarımızı yetiştiren, onlar vasıtasıyla aslında geleceğimizi şekillendiren yine kadınlarımızdır. Hükümetimiz son yıllarda ülkemizde kadının statüsünü korumak ve önündeki engelleri aşmak için bir dizi yasal düzenlemeleri hayata geçirdi. Bizler de ilçemizde hanımlarına yönelik eğitim, kültür ve sosyal aktiviteler yapıyoruz. Kadınlarımızın önündeki ekonomik, sosyal ve diğer tüm alanlarda karşılaştıkları engellerin kalkması en büyük arzumuzdur.Yereliyle geneliyle kadınlarımızın mağdur olmadığı, geleceğe güvenle baktığı bir dünyayı oluşturmak ümidiyle tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dilerim.”

 

 

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki