Tüp Bebek tedavisinde yaşanan düşüklerin ortadan kaldırılmasında çok önemli bir test olduğunu söyleyen İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Op. Dr. Burcu Çetinkaya, 

“CD56 İLE BAŞARI ORANI DAHA YÜKSEK”

İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Marmara Bölgesinin en çok sevilen ve tercih edilen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burcu Çetinkaya, Tüp Bebek tedavisi gören anne adaylarının gebeliklerinin daha sağlıklı ve başarı oranının yüksek olması için CD56 testini mutlaka yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi

 

CD56 Testi, katil hücreler olarak bilinen, gebeliğin oluşmasını olumsuz yönde etkileyen düşük riskini artıran hücrelerin, rahim iç tabakasında ki yoğunluğunu ölçmeye sağlayan bir test olduğunu ifade eden İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Marmara Bölgesinin en çok sevilen ve tercih edilen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burcu Çetinkaya, Nedeni belli olmayan düşüklerin CD56 testi ile ölçülebildiğini söyleyerek, Tüp bebek hastalarında CD56 testi atlanmaması gereken ve gebelik başarısını artıran test ve tedavi metodu olduğunu açıkladı.

 

“CD56 ATLANMAMASI GEREKEN BİR TESTTİR”

Öğretim Üyesi Op. Dr. Çetinkya sözlerine şöyle devam etti, “Bağışıklık sisteminin temel taşlarından biri olan “katil hücreler” , vücudumuzu yabancı maddelere ve kansere karşı korur. Bu hücrelerin sayısal ve fonksiyonel olarak sorun oluşturmasından dolayı tekrarlayan düşükler ve sağlıksız gebelik yaşanabilir. CD56 Testi, katil hücreler olarak bilinen, gebeliğin oluşmasını olumsuz yönde etkileyen düşük riskini artıran hücrelerin, rahim iç tabakasında ki yoğunluğunu ölçmeye sağlayan bir testtir. Nedeni belli olmayan düşükler CD56 testi ile ölçülebiliyor. Tüp bebek hastalarında CD56 testi atlanmaması gereken ve gebelik başarısını artıran test ve tedavilerdir. Rahim dokusundan özel günlerde yapılan küçük biyopsilerle CD56 testi yapılır ve bu hücrelerin yoğunluğu tespit edilir. Genelde ağrısız bir işlemdir ve anestezi çok zaman gerekmeyebilir. Testin sonuçlanması yaklaşık 10 gün kadar sürer ve çıkan sonuca göre hastanın geçmiş hikayesine bakarak bir tedavi uygulanır.” dedi.