Çerkesler, sürgünü ve soykırımı unutmadı

17 Mayıs 2015, Pazar - 13:44

Rusya tarafından 1864 yılında Kafkasya’da yaptığı Çerkes soykırımı ve sürgünü unutulmadı. Çerkeslerin yaptığı soykırım ve sürgün anma etkinliğine Bakan Fikri Işık da katıldı

 

 Rusya’dan 21 Mayıs 1864 yılında zorla göç ettirilen ve yaklaşık 500 bin insanın hayatını kaybettiği Çerkes Soykırımı ve Sürgününün 151’inci yılında Çerkesler sürgünde atalarının ilk karayla buluştukları Kefken Babalı Köyü sahilinde anma yaptı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımı ile gerçekleşen törende, Karadeniz’de yaşamını yitirenler için denize karanfiller ve çelenk bırakıldı. Törenin ardından sahilde büyük anma ateşi yakılarak, sürgünde yaşamını yitirenler için dualar okundu, ağıtlar yakıldı.

 

BU YIL KATILIM YÜKSEK OLDU

Kefken Babalı Köyü sahilinde yapılan anmaya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Yaşar Aslankaya, Koceli Kafkas Kültür Derneği Başkanı Erdal Çatan, Suriye Kafkas Derneği ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen Çerkesler katıldı. Geçtiğimiz yıllarda da yapılan anmalara oranla bu yıl katılım yüksek oldu.

 

AYNI ACILARI YAŞAMAYALIM

Anma etkinliği protokol üyelerinin gelmesiyle birlikte başlayan kortej yürüyüşünün ardından, denize karanfiller ve çelenk bırakıldı. Çerkeslerin kendi dillerinde yaptıkları konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 151 yıl önce Kafkasya’da yaşanan büyük acıyı paylaştıklarını belirtti. Acıların tekrar yaşanmaması için yaşananları unutmamak ve yeni nesillere bu bilinci aktarmak gerektiğini ifade eden Karaosmanoğlu, “Ülkemizde de birlik ve beraberliğimizi yitirirsek aynı acıları yaşamaya devam ederiz. Kafkasların dünyaya dağılışı yaşanan büyük acıyı çok net ortaya koyuyor” dedi.

 

ÇERKEZLER ONURLARINI KAYBETMEDİ

Kafkas sürgünün yaklaşık 500 bin insanın yaşamını yitirdiği büyük bir acı olduğunu ifade eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Çerkesler çok büyük acılar yaşadı ama onurlarından asla vazgeçmediler. Şeyh Şamil’in torunları onurlarıyla yaşadı. 300 yıllık mücadelede yaşamını yitirenlere rahmet diliyorum. Birlik ve beraberliğimizi bozmadan bu vatanı ilelebet savunmalıyız. Milli bilinç ortak tarihe sahip çıkmakla olur. Karadeniz 500 canımızı almış olabilir ama sizler onurlarınızla yaşıyorsunuz” dedi.

 

MAĞARAYI İNCELEDİ

Konuşmaların ardından törenden ayrılan bakan Fikri Işık, Çerkeslerin ilk Babalı köyüne geldiklerinde uzun süre kaldıkları ve bugün çöken ve kum ile dolan mağaranın kalan bölümünü inceledi. Kafkas Derneklerinin mağaranın açılması ve atalarının duvarlara yazdıkları yazıların arkeolojik kazıyla ortaya çıkartılması fikrine sıcak baktı. Bölgenin düzenlenmesi çalışması noktasında da derneklerin talepleri oldu. Tören daha sonra büyük anma ateşinin yakılmasıyla devam etti. Büyük bir disiplin içinde yapılan anmada, Çerkesler anadilde eğitim ve hak taleplerini dile getirdi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki