CHP meraların peşinde

30 Mart 2015, Pazartesi - 12:25

Gebze Köylerinde meraların yok olmasını engellemek amacı ile CHP’liler kamuoyunu bilgilendirmeye başladı. Dün Balçık’ta vatandaşlarla buluşan partililer, vatandaşların meralara sahip çıkmasını istedi.

Büyükşehir yasasının ardından yapılan imar uygulaması sonrası uygulama imar palanları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Bir diğer adı da şuyulandırma olan uygulama imar planı ile birlikte köylerdeki vatandaşın arazilerinden % 40’a kadar varan kesintilerin yapılacağı ileri sürüldü. Bu konuda Balçık Köyü’nden gelen şikayetleri değerlendiren CHP il ve ilçe yönetimi, dün köyde vatandaşlarla buluştu. İlçe Başkanı Yakup Yılmaz ve meclis üyelerinin yanı sıra CHP Büyükşehir Meclis Üyesi ve Grup sözcüsü Av. Hüseyin Yılmaz vatandaşlarla bir araya gelerek bilgilendirme yaptı. Balçık Köyü Muhtarı Ayhan Gülşen, 250 dönümlük köy merasının çeşitli nedenlerle köylüden alınmak istendiğini ve kendilerine bugüne kadar hiçbir şeyin sorulmadığını ifade etti. Aynı köyde yaşayan Ziraat Odası Meclis Üyesi Adem Dal ise köyden ziraat odasına kayıtlı 72 kişi olduğunu, köyde 1500-2 bin civarında da hayvan olduğunu söyledi.

Konunun Gebze meclisine gündem dışı geldiğini söyleyen Meclis Üyesi Eşref Emin Güzey ise; “Erteleyelim dedik ama olmadı, bizi dinlemediler ve oy çokluğu onlarda olduğu için geçirdiler” dedi.

VALİLİK RAPORU BİLE YOK!

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve CHP Grup Sözcüsü Av. Hüseyin Yılmaz da köylülerin yanlarında olduklarını ifade etti. Mera alanlarının kanunen hazineye ait olduğunu söyleyen Yılmaz, “Büyükşehire devri için büyükşehir ne yapılacağını söylemelidir. Ayrıca Valilik teknik raporu ve ÇED raporu da olmalıdır. Bunun yanı sıra köylüye de sorulmalıdır, burada görüyoruz ki bir oldu-bitti yapılmak isteniyor. Vatandaş askıya çıktıktan sonra 60 gün içinde itiraz etmelidir” dedi.

 

CHP İlçe Başkanı Yakup Yılmaz da; konuyu yakından takip ettiklerin söyledi. Çevre köylere de çağrıda bulunan Yılmaz, “Balçık’tan sonra sıra Pelitli, Cumaköy, Molofenari ve Denizli’ye gelecek. Balçık’ta bunlara dur demeliyiz, vatandaş arazisi ve merasına sahip çıkmalı” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki