CHP’de Pekyörür kazandı!

CHP’nin son seçimi olan il kadın kolları kongresinde Sevim Pekyörür 137 oy alırken mevcut başkan Hülya Yolcubal 130 oyda kaldı. 268 delegenin oy kullandığı seçimde 1 oy da geçersiz sayıldı. Pekyörür 7 oy farkla CHP’li kadınların yeni başkanı oldu.
10 Ocak 2016, Pazar - 12:21

CHP’nin son seçimi olan il kadın kolları kongresinde Hülya Yolcubal ve Sevim Pekyörür yarıştı. KYÖD Sosyal Tesisleri’nden gerçekleşen ve 311 delegenin oy kullanma hakkı bulunan kongre, 268 delege sandık başındaydı. Yapılan sayım sonrası mevcut başkan Hülya Yolcubal 130, rakibi Sevim Pekyörür ise 137 oy alarak CHP’nin yeni il kadın kolları başkanı seçildi. Kongrede  CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve eşi Nurdan Sarıbay, CHP Darıca İlçe Başkanı Yakup Törk, İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, DSP Kadın Kolları Genel Başkanı Meral Uçarı, CHP Kocaeli milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet ve Tahsin Tarhan, DSP İl yönetiminden Güldane Abay, CHP Körfez İl Başkanı Mehmet Kaçar hazır bulundu. Basına verilen fotoğrafın ardından Cengiz Sarıbay her iki adaya da başarılar diledi. 

“BASKILAR VE GÖZALTILAR HAYATIMIZIN PARÇASI”

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Hülya Yolcubal; ” Sandıktan çıkamayan hükümet ve çirkin siyaset manevraları 1 Kasım da beklediklerinden daha başarılı sonuç vermiştir. Yaratmaya çalıştıkları baskıcı politikaları daha çok hissedeceğiz. Baskınlar ve gözaltılar hayatımızın parçası olmuştur.  Cumhuriyetin temel direği kadınlardır. Kongreler döneminde cinsel kimliklerimizle matematiksel hesaplara maruz kalmadan, cinsiyet kotasının kadın kotası olarak algılanmadığı, Atatürk’ün öngörüsüyle değerlendirildiği, emek harcadığı kadınlarımızın kollandığı kongreler görmek istiyoruz. Tüm bu dileklerimizle CHP Kocaeli Olağan Kongresi’ni başlatıyoruz” dedi CHP İzmit Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç’in,  27. Yaş gününü kutladı.  Ardından Fatma Kaplan Hürriyet oy birliğiyle divan başkanlığına kabul edildi. Divan üyesi Türkan Kılıç, kâtipliğine ise Mediha Satıcı getirildi.

“TEK KAZANAN CHP OLACAK”

Konuşmalar Fatma Kaplan Hürriyet ile devam etti. Hürriyet, “Bu partinin en önemli gücü olan siz değerli yoldaşlarım hoş geldiniz. AKP Faşizminin en ağır olduğu bu dönemde görev almaya korktuğumuz bu günlerde siz değerli kadın arkadaşlarımızın ben de varım diyerek yönetimlere ve başkanlıklara talip olmaları kıymetli. Adaylıklarını açıklayan iki arkadaşıma, yan yana omuz omuza çalıştığımız kıymetli kadın arkadaşlarıma sonsuz başarılar diliyorum. Bu kongrenin kaybedeni olmayacak, tek kazananı CHP olacaktır. Ülkeyi savaşa sürükleyen politikalar karşısında zor günler yaşıyoruz. Kocaeli’nin ilk kadın vekili olarak bilinçle hareket etmeye gayret gösteriyorum”dedi.

“DAVUL ÇALAMADIK, HALAY ÇEKEMEDİK”

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ise “Sizlerle sokak sokak mücadele ettik. 2015 yılında 7 Haziran seçimleri için sizlerle yola çıktık. Kocaeli’nin gün geldi köylerine gittik, yoksul mahallelerine gittik. Seçim bitti. Türkiye’de 13 yıllık AKP iktidarının sonu geldi dedik. Bizler karanlık iktidara karşı ayakta kalan, Cumhuriyetin temel değerlerine sahip çıkan CHP’nin neferleriyiz. CHP buradan büyüyerek çıkacak. İki arkadaşımda kaybetmeyecek. Sadece birisi görev alacak. En iyi şekilde görevlerini yapacaklarına inanıyorum. Kongre hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“HERKESİ CHP ÇATISI ALTINDA TOPLAYACAĞIZ”

Sevim Pekyörür ise konuşmasında,  “Toplumun üstüne kara bulutlar çökmüştür. CHP’yi kadınlar iktidara taşıyacaktır. Örgütlendikçe bu toplumun her kesimine yansır. Güçlü ve dinamik bir yapı bizi iktidara taşıyacaktır. Birçok sorunumuz var. Göreve gelir gelmez ilk çalışmalarımız kadrolarımızı oluşturmak olacak. Yeniliklere göre kendimizi şekillendireceğiz. Bir daha kadının öldürülmemesi için mücadele edeceğiz. Bu kararlılıkla hareket edip başaracağız. Sosyal demokrat insan kendini yenileyen ve bunları arkadaşlarına aktarandır. CHP çatısı altında herkesi toplayarak halkımıza hizmet edeceğiz.  Görev alanımız CHP çatısı altında demokratik birliktir. Duygu ve düşüncelerimizi demokrasi sevdası adına hepinizi bu birlikteliğe davet ediyorum. Ülkenin güvenliğini, ekonomik ve siyasi bağımsızlığını güçlendirmeyi amaçlar. Emekten yana, eşitlikçi bir partidir. Sizlerin desteğiyle CHP ilkelerini halk içinde egemen kılmak için uğraşacağız” dedi. Konuşmaların ardından oylama ve sonrasında sayıma geçildi. 311 delegeden 268’i oy kullandı. 1 oyun geçersiz sayıldığı kongrede mevcut başkan Hülya Yolcubal 130 oyda kalırken, rakibi Sevim Pekyörür 137 oy alarak 7 oy farkla CHP’li kadınların yeni başkanı seçildi.   

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki