CHP’den sivil toplum zirvesi

16 Mart 2015, Pazartesi - 19:44

CHP İl Örgütü, Gebze Bölgesi’ndeki sivil toplum örgütlerinin başkanlarını ağırladı. Ev sahiplerinden çok konukların konuştuğu toplantıda öne çıkan konu Dilovası’ndaki çevre sorunu ve arıtma tesisi oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı, Gebze Bölgesi ilçelerinin sivil toplum örgütleriyle İlyas Bey Restaurant’ta düzenlediği kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. CHP Kocaeli Milletvekilleri Dr.Mehmet Hilal Kaplan ve Haydar Akar ile ilçe başkanları, yöneticileri, milletvekili aday adayları ve belediye meclis üyelerinin de katıldığı toplantıda ekseriyetle dernek başkanlarının görüş ve önerileri dinlendi. 

POLİTİKALARIMIZA YÖN VERECEĞİZ

Etkinlik CHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Musa Yılmaz’ın açış konuşmasıyla başladı. Yılmaz, CHP İl Örgütü olarak sivil toplum örgütlerini dinleyerek parti politikalarına yön vermeye çalışacaklarını kaydetti. Yılmaz, “Sokakta bire bir halkla yaşayan sivil toplum örgütleriyle birlikte neler yapabiliriz. Çünkü biliyoruz ki sivil toplum örgütlerinde görev yapan arkadaşlarımız amatör bir ruhla kamu hizmeti yapmaktadırlar” dedi. Yılmaz gerek seçim öncesi gerekse sonrasında benzer toplantıların yoğunlaşarak süreceğini dile getirdi.

EN ÖNEMLİ SORUN ARITMA TESİSİ

CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva içinde bulunduğumuz süreçte Gebze Bölgesi’ndeki en önemli sorunun Dilovası’nda Köseler Köyü’nde kurulacak olan katı atık bertaraf tesisi olduğunu kaydedip sadece katı atık imhası için kurulacağı söylenen tesiste kimyasal ve tıbbi atıkların da yakılacağını, İzmit’teki İZAYDAŞ’ın mislinin Dilovası’na kurulacağını belirtti. Altunyuva söz konusu tesisin Dilovası’na kurulmaması için mücadelenin süreceğini bu temelde 16 Mart Pazartesi günü (bugün) sabahı 11.00’de tesisin kurulacağı alanda basın açıklamasında bulunulacağını söyledi.

YAVUZ SELİM’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM

Erzurum Şenkaya Köyü Derneği Başkanı Cevat Çalışkan, CHP Kocaeli Milletvekili Dr.Mehmet Hilal Kaplan’a sorun ve beklentilerine yönelik yaklaşımlarından ötürü teşekkür etti. Sivas Zara Yolören Köyü Derneği Başkanı Doğan Yeşilyurt, Gebze’nin Yavuz Selim Mahallesi’nde çok sayıda hemşerilerinin de yaşadığını, buradaki kentsel dönüşüm ve tapu konusundan ötürü kaygılarını aktardı. 

GÜNEŞ: DİLOVASI’NIN SORUNU SAHİPLENİLMELİ

Dilovası Bingöllüler Derneği ve Dilovası Dernekler Federasyonu Başkanı Ercan Güneş, CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva’ya Dilovası’nın çevre sorununa eğilmelerinden ötürü teşekkür edip soruna başta Gebze Bölgesi ilçeleri olmak üzere Kocaeli’ndeki tüm CHP örgütleri ve belediye meclis üyelerinin sahip çıkması gerektiğine değindi. Köseler Köyü’ne kurulacak tesis ile birlikte Kocaeli’nin tüm ilçelerinin çöpünün ilçelerine taşınacağını belirten Ercan Güneş, Kömürcüler OSB dahil olmak üzere sanayi yatırımları ile ilçede ekolojik dengenin bozulduğunu kaydedip, “Kocaeli’nde nüfusu azalan tek ilçeyiz. İlçemiz göç ve özellikle beyin göçü vermektedir” diye konuştu. Ercan Güneş, “TOKİ gelecek” denilen ilçede önceliğin konutlaşma olması gerektiğine önemle işaret etti.

KAYA: İŞBİRLİĞİ SÜRMELİ

CHP Çayırova İlçe Başkanı Selahattin Kaya, Kocaeli’nin Batı yakası diye de tanımlanan Gebze Bölgesi’nde dört ilçenin birbirleriyle mutlaka istişarede olması gerektiğine işaret edip 22 Mart’ta dört ilçenin CHP’li meclis üyelerinin yine bir araya geleceğini dile getirdi. Selahattin Kaya sivil toplum örgütleri ile işbirliği içinde hareket etmek istediklerini söyledi.Marmara Engelliler Derneği Başkanı Memiş Özdemir’in önerisi üzerine Çayırova Belediye Meclisi’nde verdikleri önerge ile ilçede engelli araçlarına yönelik olarak şarj istasyonlarının kurulması için karar alındığını kaydeden Selahattin Kaya benzer işbirliklerinin sürmesi gerektiğine işaret etti.

EYLEM SÖYLEM BİRLİĞİ

ADD Gebze Şube Başkanı Nilgün Aydın gençlere önem verilmesi ve söylem birliğinin sağlanması gerektiğini söyledi. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki