Çiler; Yeni İhracatçılar Kazandırdık

Çiler; Yeni İhracatçılar Kazandırdık
30 Haziran 2016, Perşembe - 00:03

Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, ‘iflas erteleme’ ve ‘çek kanunun yeniden düzenlenmesi’ ile ilgili olarak yeni Torba Yasa ile bu durum düzeltilerek, kötü niyetli kullanımların önüne geçilmek istendiğini ifade etti. 

Gebze Ticaret Odası haziran ayı olağan meclis toplantısı önceki gün gerçekleştirildi. GTO meclis salonunda gerçekleşen meclis toplantısı geçen toplantı zabtının görüşülmesi ile başladı. Gündemin ikinci maddesi olan oda faaliyetleri ile ilgili olarak bir sunum yapıldı. Yapılan sunumun ardından Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler oda faaliyetleri hakkında bir konuşma yaptı.

 

İSTANBUL’DAKİ SALDIRIYI KINADI

İstanbul Atatürk Havalimanında meydana gelen ve 13’ü Yabancı Uyruklu ve 28’i Türk Vatandaşı olmak üzere toplam 41 kişinin hayatını kaybettiği menfur saldırıyı şiddetle kınadığını ifade ederek konuşmasına başlayan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler yaptığı konuşmada şunları ifade etti, “Açıklanan son Ekonomik Verilere göre; 2015 yılında Türkiye Ekonomisi yüzde 4 büyüdü. İmalat Sanayinde ise yüzde 3,8’lik bir büyüme gerçekleşti. Faaliyet Karının Net Satışlara oranı, son yılların en yüksek düzeyi olan yüzde 8,7 e ulaştı. AR-GE harcamaları, 3,35 milyar TL olarak yüzde 7 artış sağlamıştır. Bununla beraber, tablonun diğer yüzünde, oldukça acı bazı gerçeklerle karşılaşmaktayız. Şöyle ki; Finansman Giderleri bir önceki yıla göre yüzde 75,1 oranında artmıştır.

 

İHRACATA DAYALI BÜYÜME

Bu şu anlama gelmektedir; Sanayici elde ettiği karın yüzde 63,4’ünü finansman gideri olarak kaybetmektedir. 2015 yılında özel kuruluşların öz kaynak kullanım oranları yüzde 37’e inerken, borçlanma Oranı yüzde 63’e çıkmıştır. Bu durum göstermektedir ki; ihracatın arttırılması hususunda yeni ülke ve pazarlar bulunmalı ve her zaman belirttiğimiz üzere ‘ihracata dayalı büyüme’ gerçekleştirmeliyiz.  Gebze Ticaret Odası Yönetimi olarak bizler üyelerimizin ihracatlarını arttırmaları hususunda; 1. Ulusal ve Uluslararası fuarlara katılım veya üyelerimizin katılımlarının sağlanması ile fuar ziyaretlerine ağırlık vermekte, bu bağlamda üyelerimizi cesaretlendirmekteyiz.

Bilindiği üzere Nisan 2016 Ayında Almanya Hannover Sanayi fuarına oda olarak stant kurarak katılım sağlandı. Yine Mayıs 2016 Ayında Almanya Münih IFAT fuarına 6 üyemizi gönderdik.     Yeni teknoloji, bilgi ve uygulamaları yerinde görerek, edinilen bilginin mevcut işyerlerimize entegre edilmesi noktasında son derece verimli ziyaretler gerçeklemiş,  yerli üreticilerimizi de yeni teknolojilerin uygulanması noktasında cesaretlendirmiştir. 1. Yine üyelerimizin ihracatlarını arttırmaları için ‘ihracat projemiz’ devam etmekte olup, nasip olursa Eylül 2016 Ayında, programımızın 7. uygulamasını başlatacağız. Önceki uygulamalarımız ile ülkemize yepyeni ihracatçılar kazandırdık, buna da devam edeceğiz.

 
 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki