Çocuklara Hastalıklar Hakkında Bilgiler Verildi

Çocuklara Hastalıklar Hakkında Bilgiler Verildi
16 Nisan 2016, Cumartesi - 13:08

Çocuklar hayvan sağlığını böyle öğrendi

Darıca'da bulunan Faruk Yalçın Hayvanlar Alemi ve Botanik Parkında 7-13 Nisan Dünya Sağlık Haftası kapsamında, anaokulu öğrencilerine sağlıklı yaşamın sadece insanlar için değil hayvanlar içinde geçerli olduğunu anlatmak amacıyla bir etkinlik düzenlendi. 

Düzenlenen etkinlik kapsamında çocuklara, hastalıkların en çok hayvanlardan insanlara bulaştığı anlatılırken, hastalık taşıyan ya da yaralanan hayvanların da insanlar gibi tedavi edilebileceği anlatıldı. Hayvanat Bahçesinde gerçekleştirilen etkinlikte küçük yaşta çocuklara gerçek hayvanlar yerine, hayvanların pelüş oyuncaklarını tedavi edilmesi çocuklara uygulamalı olarak gösterildi. Pelüş filin dişi ve sırtı, geyiğin kırılmış ayağı, aslanın kırık bacağını ufak çocuklar tedavi etti. Pelüş oyuncakların tedavini yapan küçük çocuklar yapmış oldukları tedavileri tek tek anlattılar ve hayvanlara nasıl tedavi uygulandığını öğrendiler. 

YARALANAN HAYVANLARI TEDAVİ ETTİLER
Sağlık Haftası etkinlikleri kapsamında Hayvanat Bahçesine gelerek hayvanların nasıl tedavi edileceğini uygulamalı olarak öğrencilere gösterildiğini söyleyen Öğretmen Çiğdem Boğaz, "Bu hafta Dünya Sağlık 
Haftası olduğu için, Darıca Hayvanat Bahçesine geldik. Çocuklarımıza sadece insanların tedavi edilmeyeceğini, yaralanan hayvanlarında tedavi edilebileceğini gösterdik. Hayvanlardan insanlara bulaşabilecek hastalıklar hakkında konuştuk. Onlarla nasıl baş edebileceğimizi konuştuk. Hayvanları çok sevdiğimiz gösterdik. Yaralanan hayvanları tedavi ettik. Bölge bölge inceledik" dedi. 

HASTALIKLAR HAKKINDA BİLGİLER VERİLDİ
Yapılan etkinlik hakkında bilgi veren Darıca Faruk Yalçın Hayvanlar Alemi ve Botanik Parkı Eğitim ve Pazarlama Müdürü Gökmen Aydın, "7-13 Nisan Dünya Sağlık Haftasında küçük anaokulu öğrencilerine öncelikle hayvanlardan insanlara bulaşacak hastalıklar hakkında bilgiler verdik. Sokakta birçok hayvanla iç içe oluyor öğrenciler ve çocuklar. Onlarında hastalanabileceğini, onlarında tedavi edilebileceği konusunda cümleler kullandık" şeklinde konuştu.

HAYVANAT BAHÇESİNİ GEZDİLER
Sağlık Haftasında bir farkındalık oluşturmak istediklerini belirten Aydın, "Böylece bir hayvana nasıl tedavi edileceğini ya da hastalanmış ya da yaralı bir hayvan gördüğünde nereyi arayacağını nasıl ulaşım sağlayacağını öğrendi öğrenciler. Sembolik olarak da evden getirdikleri hayvan figürlü pelüş oyuncaklarını tedavi ettiler. Günün anlam ve önemine uygun bir farkındalık oluşturmak istedik. Sadece sağlık insanlar için değil, hayvanlar için de söz konusu. Öğrencilerimiz bunun farkına vardı, bizde mutlu olduk" ifadelerini kullandı. Hayvan figürlü pelüş oyuncakları tedavi eden ve yaralı bir hayvan gördüklerinde neler yapmaları gerektiğini öğrenen küçük öğrenciler, kendilerine verilen eğitimin ardından hayvanat bahçesini gezdi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki