Sahte Savcı ve Polis olarak kendini tanıtarak vatandaşları dolandıran 1 yabancı uyruklu 3 kişi, Polisin gerçekleştirdiği operasyonla kıskıvrak yakalandı

 

İzmit ve Derince’ de Haziran ayında meydana gelen olaylarda vatandaşları savcı ve polis  dolandıran 3 şahıs yakalandı.  10 ve 20 Haziran tarihlerinde Yahya Kaplan ile Derince’de  iki ayrı adreste meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Yahya Kaptan ve Derince’deki iki evi arayan şahıslar, telefonun karşısındaki çocuklara ailelerinin suça karıştıklarını söyleyerek evdeki değerli eşyalar ile paraları söyledikleri  adreslere getirmelerini istediler. Telefondaki şüphelilere inanan çocuklar ise evlerde buldukları 2 bin TL değerinde ziynet eşyası ile 30 bin TL nakit parayı şahısların söyledikleri yere bırakarak ayrıldılar. 

 

ÇOCUKLARI KANDIRMIŞLAR
Durumdan haberdar olan ailelerin polise haber vermesine rağmen telefonu sürekli meşgul olan çocukların dolandırılması sonrasında şikayet üzerine polis ekipleri inceleme başlattı.  Pendik’te düzenlenen operasyon ile yakalandılar  Şikayet sonrasında Kocaeli Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık ve Yankesicilik Büro ekiplerince başlatılan incelemede olayı gerçekleştiren şahısların, otobüs altına ve Sağlık ocağı yanına bırakılan para ve ziynet eşyalarını altıktan sonra Gebze’den motosiklet ile İstanbul’a gittiklerini tespit etti. Motosiklet plakasını takibe alan ekipler olayı gerçekleştirenlerin V.Y. (25), H.S. (31) ve Türkmen uyruklu D.K. (41) olduğunu belirledi. 

 

URFA’ DA ÖĞRENMİŞLER
Tespit sonrası harekete geçen ekipler, İstanbul Pendik’te 3 ayrı adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonla şahısları yakalayarak gözaltına aldı.  Dolandırıcılığı öğrenmek için Urfa’ya gitmiş Emniyete götürülen şahıslardan D.K. suçunu itiraf ederken diğer iki şahıs suçlamaları reddetti. Yapılan incelemede D.K.’nın dolandırıcılık işini öğrenmek için Şanlıurfa’ya giderek işi yapan şahıslardan bilgi aldığı belirlendi. Çeşitli suçlardan sabıkaları olduğu belirlenen şahıslar emniyetteki işlemleri sonrasında Kocaeli Adliyesine sevk edildi.