Cumhurbaşkanına hakaret davası başladı

Cumhurbaşkanına hakaret davası başladı
06 Nisan 2016, Çarşamba - 15:07

Cumhurbaşkanı Erdoğan adına duruşmaya giren Av.Halit Çokan, Kocaeli’de benzer suçları kapsayan 8 davanın bulunduğunu söyledi.Aralarında CHP eski İl Gençlik Kolları eski Başkanı Gökhan Orhan’ında aralarında bulunduğu 20 kişi hakkında, Sabri Yalım Parkı'nda Birleşik Haziran Hareketi’nin düzenlediği eylemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ a hakaret ettiği gerekçesiyle dava açılmıştı. Bu davanın ilk duruşması, bugün  Kocaeli Adliyesi 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 5 Nisan Avukatlar Günü’ne denk gelmesi nedeniyle ayrı bir ilginçliğin de oluştuğu duruşmaya,  CHP kanadından önemli katılım vardı.CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür, İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç, İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Devrim Bal ve yaklaşık 200 partili Kocaeli Adliyesine geldi.  

BASIN DIŞARIYA ÇIKARTILDI
Davada sanık olarak Gökhan Orhan, Caner Polat, Ubay Adak, Osman Bahçeci, Beşir Çavudiz, Deniz Şahin, Mustafa Can, Deniz Hasan, Ayşe Oğuz, Simge Özel, Atakan Ceylan, Fırat Sukuşu, Çetin Ak, Ömer Budak, Ertan Çaylak, Arzu Erkan, Ozan Yılmaz, Çaplar Özkan ve Uğur Kaya yagılanırken, sanıkların avukatlıklarını ise CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, Av. Hüseyin Acurman, Av. Tamer Solakoğlu, Av. Arzu Türkkal Enç, Av. Veli Beyaztaş, Av. Mehmet Nazım Gençtürk, Av. Özgür Urfa ve Av. Deniz Demirdöven üstlendi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatlığını ise AK Parti eski İl Yöneticisi  Av. Halit Çokan, Ali Özkaya ve Hüseyin Aydın yaptı. Duruşma salonunun küçük olması ve yoğun katılım sebebiyle duruşmaya izleyici alınmadı. Duruşmaya giremeyen CHP’liler duruma tepki gösterdi. Öte yandan yasak olmasına rağmen CHP’lilerden bazıları duruşma salonu ve adliye içine cep telefonlarıyla fotoğraf çekti. Hakim basın mensuplarını da duruşma salonundan dışarıya çıkarttı.
 TARHAN: “CUMHURBAŞKANI ALINGANLIK YAPMIŞ”
Sanıklar, CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay'ın hazırladığı ortak ifadeyi verdi. İfadelerinde “Suçu kabul etmiyoruz ve beraatimizi istiyoruz” dediler. Duruşmaya katılan 15 sanığın tek tek ifadeleri alındı. Avukatların da son savunmalarını yapmasının ardından mahkeme heyeti gelemeyen sanıkların da ifadelerinin alınması için duruşmayı 9 Haziran saat 11.00’e erteledi. Duruşmanın bitmesinin ardından sanıklar ve sanıklara destek olmak için gelenler adliye önünde basın açıklaması yaptı. CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, “Baktığınız zaman, siyasi parti temsilcilerinin önde gelenleri seçilmiş. O günkü demokratik hak olan yürüyüşe yüzlerce kişi katılmış, ama bunların içinde siyasi partilerin temsilcileri olan, önde gelen kişilere dava açılmış. Hepinizin de bildiği gibi bugün 4 bine yakın akademisyen bir bildiriyi imzalıyor. Onların içerisinden dört tanesi seçiliyor. Türkiye’nin geldiği duruma baktığımız zaman, bunun tamamen yıldırma politikası, baskı politikası olduğunu görüyoruz” diye konuştu.
Milletvekili Tarhan, hakaretin söz konusu olmadığını savundu, “Cumhurbaşkanı’na hiçbir hakaret yoktur. Tamamen yapılan sloganlardan dolayı, Cumhurbaşkanı kendi üzerine alınmış. Cumhurbaşkanının ne ismi ne de sıfatı geçmiştir. Tamamen Erdoğan denilmiştir. Türkiye’de hırsızlıktan yargılanan yüzlerce Erdoğan var. 17 Haziran’dan yargılanan Erdoğan da var, Soma’dan yargılanan Erdoğan da var. Cumhurbaşkanımız büyük bir alınganlık yaparak kendi üzerine almış” dedi. 
 PANDOMİM GİBİ DURUŞMA
Av. Özgür Urfa da geçtiğimiz hafta İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yaptıkları savunma ve talepleri örnek gösterdi, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ diye bir suç olamayacağı, bunun Anayasa’ya ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu yönündeki talebin kabul edildiğini hatırlattı.
Mahkemenin çok kötü, küçük ve adil olmayan koşullarda yapıldığını vurgulayan CHP İl Başkanı Avukat Cengiz Sarıbay ise, “İzleyici olmayan koşullarda, maalesef basının da dışarıya çıkartılmasıyla eziyete dönüşmüş bir şekilde tamamladık. Duruşmanın sonunda meslektaşlarımız da, hakim de sonraki duruşmaların Ağır Ceza Mahkemeleri’nden birinin salonunda yapılması gerektiğini söyledi. Ben de bugün duruşmanın başında bunu söylemiştim. Bugünkü duruşma, yargılamadan çok pandomim gibi bir şeydi. Bu şekilde yargılama olmaz. Türkiye’de yargıya güveniyorum. Sizlerin de güvenmenizi istiyorum. Bu arkadaşlarımızın herhangi bir şekilde suçu olduğuna ben inanmıyorum.” dedi.
 

8 DAVA AÇILDI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına duruşmaya giren Av.Halit Çokan da şunları söyledi:
“- Birleşik Haziran adlı bir hareket, Sabri Yalım Parkı’nda bir açıklama yapıyor ve Cumhurbaşkanımıza yönelik ‘Katil Erdoğan’, ‘Hırsız Erdoğan’ şeklinde açıklama yapıyor. Bu açıklama bizim hukukumuza göre suç teşkil etmekte. Bugün duruşmada da bu hakaret, yargılama konusu yapıldı. Durum bundan ibaret. Savcılık, Türk Ceza Kanunu’nun 299. Maddesinde ‘Cumhurbaşkanlığı’na hakaret’ olarak düzenlenen madde çerçevesinde 2 yıldan 4 yıla kadar bu şahısların cezalandırılmasını talep etmektedir. Kocaeli’de bu şekilde açılmış 8 dava var”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki