Daha Açılmadan Fiyatı Arttı

Körfez köprüsünün 2010'da temeli atılırken geçiş ücreti 35 dolar + KDV olarak açıklanmıştı. Kur o tarihte 1.43 iken 60 lira olan geçiş ücreti, bugün dolar 2.79 olunca ikiye katlandı.
07 Ağustos 2015, Cuma - 19:31

İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en önemli geçiş noktası olan İzmit Körfez Geçişi Köprüsü, mart ayında hizmete girecek. Köprünün geçiş ücreti ise dolardaki yükseliş ile birlikte ikiye katlandı. Köprünün temel atma töreninin yapıldığı gün geçiş ücreti 35 dolar + KDV olarak açıklanmıştı. Ücrette bir değişiklik olmadı, fakat geçiş fiyatı açıklandığında dolar kuru 1.43 iken, bugün ise 2.80 TL'ye dayanmış durumda. 2010 yılında açıklanan fiyatla vatandaşlar 60 TL'ye Körfez'den geçebilecekken, bugünkü kura göre ise köprünün geçiş fiyatı oldukça yüksek olacak gibi gözüküyor.

 

ANA KABLO YAPILACAK

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yap-işlet-devret modeli ile ihale edilen proje 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometreyi kapsıyor. Bu projenin en önemli ayaklarından biri olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında çalışmalar aralıksız sürüyor. Şu anda her iki yakada 50’şer metreyi geçen kedi yolunun önümüzdeki günlerde tamamlanması bekleniyor. Tamamlanmasının ardından 330 bin kablodan oluşan ana kablonun yapımına başlanacağı belirtildi.

 

KÖPRÜNÜN AÇILIŞ TARİHİ

Öte yandan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yapımı devam eden İzmit Körfez Geçişi Köprüsü’nde geçtiğimiz günlerde incelemelerde bulundu. Işık, 2016 Mart ayının sonunda köprüden geçiş yapılmasının planlandığını, kuleler arasındaki kopan ‘kedi yolu’ halatlarının yenilenmesi çalışmalarının da 15 Ağustos'ta tamamlanmasını beklediklerini dile getirdi. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki