~~Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelen Çağrı P. (4) isimli bir çocuğa deri şarbonu tanısı koyuldu. Tanının koyulması haberi ile ilçede ve çevre ilçelerde panik havası hâkim olurken kesin tahlil sonuçlarının 10 gün sonra çıkacağı öğrenildi.

Özellikle Ankara ve İstanbul illerinde artan şarbon vakaları Türkiye'nin önemli gündem maddeleri arasında yer alıyorken bir şarbon tanısı da Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelen 4 yaşındaki Çağrı P. isimli çocuğa koyuldu. Gebze’de oturan ve yediği etten kaynaklı olarak şarbon hastalığına yakalandığı iddia edilen Çağrı P.’nin tahlil sonucunun yaklaşık 10 gün sonra çıkacağı öğrenildi.

DERİ ŞARBONU NEDİR?
Şarbonun en sık görülen formudur. Ülkemizde de dünyada da bütün şarbon olgularının yaklaşık yüzde 95'i bu şekilde ortaya çıkar. Sıklıkla hayvan yünleri, derileri ve postlarıyla uğraşanlarda görülür. Bakteri sporların derideki kesik ya da sıyrıklardan girerek deri içinde depolanması sonrası gelişir. Özellikle el, bilek, kol, yüz ve boyun gibi açıkta kalan bölgelerde sık görülür.