Darıca’ya ‘Acil’ Müdahale Edilmeli

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “Darıca 1 No’lu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu için Valiyi ve ilimizin CHP, MHP milletvekillerini göreve davet ediyorum” dedi.
05 Ağustos 2015, Çarşamba - 15:35

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “Darıca 1 No’lu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda sağlık hizmetleri veren ve sağlık hizmetleri alan vatandaşlarımız için valiyi ve ilimizin CHP, MHP milletvekillerini göreve davet ediyorum. Burada sağlık için hizmet veren çalışanlarımıza acil müdahale edilmeli” dedi. Şube binasında sendika yöneticileri ile birlikte basın açıklaması gerçekleştiren Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Darıca 1 No’lu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu için Vali, CHP ve MHP milletvekillerini göreve çağırdı. Ardından konu ile ilgili yetkililere sorular yöneltti.

 

SAĞLIKLARINI KAYBEDEBİLİRLER

Açıklamasında Çeker, “Darıca 1 No’lu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu “112” için geçerlidir. Girenin çıkanın belli olmadığı yoğun şekilde mültecilerin yaşadığı bir binada Darıca 1 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu “112” hizmet vermeye çalışmaktadır. Haşerelerin istilasına uğramış bir mekanda 112 çalışanları özveri ile kaliteli hizmet üretmeye çalışılmaktadırlar. Nitelikli bir sağlık hizmetinin temel şartlarından biri uygun fiziki mekanlardır. Bu mekanların oluşturulmasında gerekli hassasiyet gösterilmezse sağlık hizmeti sunmak bir yana sağlık çalışanları sağlığını kaybedebilir. Vatandaşlar sağlık hizmeti alamaz hale gelirler.

 

ÇÖZÜM ÜRETİLEMEDİ

Bu duruma belediye bile dayanamamış yeni bir tek katlı binayı 1 No’lu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu “112” tahsis ettiğini bölgede yaşayan halka duyurmuş bu basına da yansımıştır. Fakat ne hikmetse 1 nolu istasyonda çalışan 112 çalışanları bu istasyona bir türlü taşınamamıştır. Çalışanlarda bu durumdan son derece şikâyetçidirler ve bunu ilgili makamlara iletmişlerdir fakat hala bir çözüm üretilmediği tarafımıza sözlü olarak iletilmiştir.

 

YETKİLİLERE SORULAR YÖNELTTİ

Darıca 1 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu 112’inin acil sağlık hizmeti vermesi bir yana İstasyon çalışanlarının acil müdahaleye muhtaç haline gelmesinin sorumlusu kimlerdir? 2. katta 112 hizmeti sunmak gibi dahiyane bir fikri, pislik yuvasına dönmüş bir mekanda sağlık hizmeti vermekte ısrarcı olunmasının nedeni nedir? Bu istasyonda görev yapan sağlık çalışanları istasyonları ile ilgili sorunları yazılı ve sözlü olarak yetkililere baş vuruları var mı.? Eğer başvuruları varsa sorunlarına neden çözüm bulunmadı? Sorunlara karşı duyarsız kalındı? İstasyon haşerelere karşı kaç kez ilaçlandı? İstasyonda görev yapan sağlık çalışanları haşerelerin ısırmaları sonucu bulaşıcı bir hastalığa yakalanır ise bunun sorumluluğunu kim üstlenecektir? Komutadan vaka anonsu geldiğinde 90 saniye içerisinde çalışanlar istasyonu terk edilmesi gerektiği yönünde yönetmenlikte madde var iken, ikinci kattaki bir istasyondan çalışanların vakaya çıkması mümkün gözükmemektedir. Yönetmenliğe aykırı olarak hangi ileri akılla ikinci kattaki bir bina 112 istasyonu olarak kiralandı? 112 Acil Sağlık İstasyonuna uygun olmadığı halde bu binayı kiralayan yetkililer kimlerdir. Aylık ne kadar kira bedeli ödenmektedir? Bina sahibinin siyasi irade ile veya kiralandığı zamandaki idareciler ile bir tanışıklığı veya akrabalığı var mı? Mevcut binada 112 Acil Sağlık İstasyonu açılmadan önce bina kullanım damı idi, Site de oturan var mıydı? Yoksa site iskana kapalı mıydı?

 

KALİTELİ SAĞLIK İÇİN…

 

Ortada böyle bir usulsüzlük, sağlık şartlarına aykırılık varken sayın valimiz başta olmak üzere yöneticiler niçin müdahalede etmiyor? Bu uyku hali daha ne kadar sürecek? Tek kelimeyle ayıp olan bu işin en kısa zamanda çözülmesini istiyor ve buna bir son verilmesini yetkililerden bekliyoruz. Darıcalıların kaliteli ve hızlı sağlık hizmeti alması hakkı ve 112 çalışanlarının sağlıklı çalışma hakkı yeniden tesis edilmelidir. İlimiz milletvekillerini özellikle CHP ve MHP Millet Vekillerini ve İlce parti teşkilatlarını bölge halkının sağlığını korunmaya, 112, 1 nolu İstasyonda görev yapan sağlık çalışanlarına sahip çıkmaya ve istasyonu ziyaret ederek konuyu yerinde incelemelerine gerektiğini ifade ediyor, göreve davet ediyoruz” dedi.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki