Davutoğlu'ndan 10 maddelik eylem planı

05 Şubat 2016, Cuma - 13:32

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mardin'de düzenlenen kardeşlik buluşmasında açıklamalarda bulundu.

Başbakan Ahmet DavutoğluMardin'de düzenlenen kardeşlik buluşmasında yaptığı açıklamada, yüzyıllardır bölgede birleştirici bir ruh ile parçalayıcı bir ruh olduğunu, bunun günümüzde de devam ettiğini belirterek, "Birleştirici ruhu hayata geçirmek için çalışacağız” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda kardeşlik buluşması programına katıldı. Davutoğlu, açıklamalarına Mardin'in medeniyetini methederek başladı. Mardin'in kadim kültürü ve medeniyetlerinden söz ederek konuşmasına başlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 düvele 

karşı 7 iklim ile mücadele ettiklerini söyledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, yüzyıllardır birleştirenler ve parçalayanlar şeklinde iki ayrı ruhun olduğunu dile getirdi. Hazreti Ömer'in Mardin'i fethettiği günden bu yana bölgede birleştirenler ve parçalayanların olduğuna dikkat çekerek, birleştirici ruhun her zaman daha etkin ve başarılı olduğunu kaydetti. Davutoğlu, yüzyıllardır devam eden parçalayıcı ruhun şimdilerde terör örgütü PKK tarafından sürdürüldüğünü dile getirdi. Başbakan Davutoğlu, "Alparslan'ın ordusunda bir Kürt ile Selehattin-i Eyyübi ordusunda bir Türk olmak arasında fark var mıdır? Ben bir Türkmen çocuğuyum sol yanımda Mehmet Şimşek bir Kürt, sağ tarafımda Karadenizli Numan Kurtulmuş, en uçta da Rumelili biri Mehmet Müezzinoğlu oturuyor. Hamd olsun bu topraklarda bütün çocuklar birleşti işte Türkiye harmanı bu. Sultan Alparslan'ın ordusunda bir Kürt Selahattin-i Eyyubi'nin ordusunda bir Türk omuz omuza vererek bu günlere geldik. Bugün yaktıkları Fatih Paşa Camisi de bir Türk ve bir Kürt tarafından yapılmıştır. Bu camiyi yıkanlar bu kardeşliği yıkmaya çalışmıştır. Bu parçalayıcı ruhu son zamanlarda PKK terör örgütü üstlenmiştir” diye konuştu.

Hiç kimsenin bu birleştirici ruhu yok edemeyeceğini belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, birleştirici ruhu hayata geçirmek için çalışacaklarını söyledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, bütün dillere değer verdiklerini ve hiç birini yok saymadıklarını da söyledi. Davutoğlu, AK Parti hükümetleri tarafından atılan adımlarla Türkiye'deki bütün dillere büyük destek verildiğini belirterek, "Biz dilleri yok saymaya değil, mübarek kılmaya geldik” şeklinde konuştu.

10 TEMELE DAYALI EYLEM PLANI...

1-Eylem planımızın birinci unsuru psikolojik unsur. Millet ve devlet arasındaki farkları tamamen ortadan kaldıracağız...

2-Planın ikinci önemli ayağı kamu düzenini inşa etmek. Kamu düzenini kim tehdit ederse etsin mutlak suretle durdurulacak ve engellenecek. İki, kamu düzeni inşa edilecek. Kamu düzenini kim tehdit ederse ister DEAŞ, ister PKK, ister DHKP-C terör örgütü gibi vatandaşları istismar isteyenler durdurulacak, engellenecektir. Terörist ile halk ayrılacak. 90'lı, 80'li yıllara dönülmesine izin vermeyiz.

3-Planın üçüncü ayağı kapsamlı bir demokratik reform süreci... Yeni anayasa, kamsamlı reformlar...

4-Terör saldırıları ve operasyonlar sırasında sosyal yaralar oluştuğunu biliyoruz. Tam bir sosyal seferberlik ilan edilecek. Bütün yaralar sarılacak. Biz ki 2.5 milyon Suriyelinin yaralırını sarmış, bu milletin her bir ferdinin yaralarını sarar, bağrımıza basar, geleceğe en iyi şekilde onları hazırlarız. Her bir aileye gerekirse bu anlamda tek tek destek kullandıracağız. Sur'lu, Cizreli, Silopili kardeşlerimize kira yardımı yapılıyor, her ay yapılacak. Onlar huzurla uyumadan bize Ankara'da huzur haramdır. Her türlü ihtiyaçları karşılanacak.
11 bin 500 öğrenciyi ara dönemde eğitime aldık. Yakılıp yıkılıp okullarımızı, hastanelerimiz, sağlık tesislerimiz en iyi şekilde tekrar yapacağız. Yaralı diye iddia edilen evlerden hala hiç kimse bize teslim edilmedi. Ama şunu biliyoruz Cizre Devlet Hastanesi'ne birkaç gün içinde 20 roket atıldı. Bütün bunlara karşı sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte çok ciddi seferberlik ilan ediyoruz. Kaymakamlara, valilerimize de söyledik. Tek bir vatandaşımız aç kalırsa hesabını sorarız.
Terörden etkilenen öğrencilere kredi yurtlar kurumlarında ücretsiz barınma imkanı verilecek. Gençlik kampları kurulacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı Türkiye'nin her yerinde kardeşlik kampları kurulacak.

5-13 yıl içinde ayağa kaldırdığımız bölge ekonomisini yeniden ayağa kaldıracağız. Bütün vatandaşlarımızın kayıplarını telafi edeceğiz. Yangın çıkardılar biz yangın yerinde bir gülistan inşa edeceğiz. İşadamlarımızla gece sabah 3'e kadar toplantıda ihtiyaçlarını tek tek duydum. Buradan da ilan ediyorum. Bana iletilen her talep mutlaka yerine getirilecek. Prim borçları hiçbir gecikme zammı olmadan ertelenecek. Esnafın, çiftçinin herhangi bir ödemis varsa ertelenecek. Faizsiz krediler sağlanacak. İstihdam artışını artıracak yepyeni bir hamle başlatıyoruz.

6- Mekanın, şehirlerin yeniden ihya edilmesi. Yeni bir yasal çerçeveyle tarihi dokuyu koruyarak şehirleri ihya edeceğiz. Öyle bir inşa edeceğiz, dünya Sur'dan ilham alacak. Yollar rehabilite edilecek.

7- Etkin bir iletişim stratejisi uygulayacağız. Her yerde iletişim birimi oluşacak.

8- Yeni yasal ve idari düzenlemeler yapacak. Yerel yönetimlerin yetkileri genişletilecek.

9- Milli birlik ve kardeşlik başlatılacak. Artık muhatap halkın kendisidir. İstişare Meclisleri kurulması talimatı verdim. Herkesi muhatap alacağız, elinde silah olan kimseyi muhatap almayacağız.

10- Bölgede yeni kardeşlik, birleştirici ruh anlayışı başlatacağız.Büyükşehir yasasında yeni düzenlemeler yapacak. Yeni bir dönem başlatacağız.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki