Dede katilinin cezası belli oldu

Dede katilinin cezası belli oldu
10 Mart 2016, Perşembe - 14:02

Başiskele Bahçecik’te geçtiğimiz yıl Nisan ayında dedesi Hakkı Büyük’ü öldüren 18 yaşındaki Hamza Büyük’ün bugün görülen karar duruşmasında mahkeme heyeti sanık Büyük hakkında müebbet hapis cezası verdi.Kocaeli 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuklu sanık Hamza Büyük, sanık avukatları Merih Kavukçu ve Nurcan Özden ile müşteki taraf avukatı Cengiz Sarıbay katıldı. Görülen duruşmada avukatlar son savunmaları yaparken kendisine son sözü sorulan tutuklu sanık Hamza Büyük konuşmak istemedi. 

ANNESİNİ TACİZ ETTİĞİNİ İLERİ SÜRMÜŞTÜ

Başiskele Bahçecik’te geçtiğimiz yıl 15 Nisan günü meydana gelen olayda 18 yaşındaki torunu Hamza Büyük ile tartışan Hakkı Büyük torununun tabancasından çıkan 4 kurşunla ağır yaralanmış, sağlık ekipleri tarafından kaldırıldığı Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirmişti. Olaydan 15 gün sonra teslim olan Hamza Büyük dedesinin annesine karşı yaptığı sözlü ve fiili taciz olayını öğrendiği için öldürdüğünü ileri sürmüştü. Geçtiğimiz duruşmada mütalaa veren Cumhuriyet Savcısı, nitelikli şekilde kasten öldürme suçundan sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanmasını istemişti. Konuyla alakalı davanın görülmesine Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. 

PSİKOLOJİK DAVRANIŞ NEDENİYLE YAPTI

Duruşmada savunma yapan Hamza Büyük’ün avukatı Merih Kavukçu, “Dosyada mütevekkil hakkında alınan adli tıp raporunda cezai ehliyetinin tam olduğu belirtilmişse de, içsel dürtülerini çok taşkın bir şekilde yaşadığı, sosyal çevre ile çatışma halinde olduğu, kızgınlık belirtileri gösterdiği şeklinde tespitler yer almaktadır. Müvekkil ve ailesine baktığımızda babası olmayan müvekkilin ailesinin tek erkeği konumunda olduğu, annesi ile yaşadığı olay tarihine kadar maktul ile aralarında husumet olduğuna dair hiçbir somut olgunun olmadığı anlaşılmaktadır. Müvekkil annesinin maktul tarafından fiili ve sözlü taciz olaylarını öğrendikten sonra içinde bulunduğu psikolojik durum itibari ile böyle bir davranış gösterdiği anlaşılmaktadır” dedi.

MÜEBBET HAPİS CEZASI VERİLDİ

Kavukçu’dan sonra söz alan müşteki taraf avukatı Cengiz Sarıbay, “Önceki duruşmada belirttiğimiz beyanlarımızı tekrarlıyoruz” dedi. Daha sonra duruşmada son sözü sorulan Hamza Büyük, "Konuşmak istemiyorum” dedi. Daha sonra duruşma boyunca ayakta ve başı önde eğik şekilde duran tutuklu sanık Hamza Büyük’ün heyecanlı olduğu ve yumruğunu sıktığı görüldü. Mahkeme heyeti karar vermek için duruşmaya kısa bir süre ara verdi. Aranın ardından kararı açıklayan mahkeme heyeti sanık Hamza Büyük’e ağırlaştırılmış müebbet cezası verirken sanığa iyi hal indirimi yaparak cezayı müebbet hapis cezasına çevrildi. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki