Denizdeki baz yağı sızıntısı havadan görüntülendi

Denizdeki baz yağı sızıntısı havadan görüntülendi
21 Aralık 2016, Çarşamba - 12:10

Kocaeli’nin Derince ilçesinde bulunan bir petrol şirketinin deposundan taşan baz yağ maddesi denize karıştı. Çevre felaketinin boyutu havadan görüntülendi.
Kocaeli’nin Derince ilçesinde bulunan Petrol Ofisi’ne ait depoda, dün öğlen saatlerinde taşma meydana geldi. Depodan taşan baz yağ, kanallar vasıtasıyla önce sahile, ardından ise denize aktı. Olayın hemen ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Ekipler olay yerinde inceleme yaparak tutanak tuttu. Petrol Ofisi A.Ş. Derince Terminalinde deniz kirliliği olduğuna ilişkin iletilen ihbar üzerine olay yerine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Koruma Şube Müdürlüğü ekipleri sevk edilmişti. Teknik ekipler tarafından yapılan incelemeler neticesinde; olayın ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Kocaeli Liman Başkanlığına bildirimde bulunulduğu belirlendi. Söz konusu yağın denize ulaştığı kanalın önüne yağ emici absorbanslar (sosis ve ped) serildiği, kanalın etrafına ise toprak havuz oluşturulduğu fotoğraflandı. Deniz kirliliğine yönelik tüm temizlik çalışmaları deniz uçağı ile havadan görüntülenerek, aşağıda bulunan ekipler yönlendirildi.
Yaklaşık 500 litre baz yağın denize karıştığı o anlar havadan görüntülendi. Görüntülerde koruma altına alınan bölgenin dışında da yağ olduğu görülüyor. Denize karışan yağın, Körfez’e aktığı yer alıyor. Sahilden çekilen fotoğraflarda ise kanaldan akan baz yağ görülüyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki