‘Depo’dan çıkan tarihi fotoğraflar sergilendi

24 Aralık 2015, Perşembe - 12:42

DEPO Photos Arşivi'ndeki 1 milyon fotoğraftan seçilen 70 özel fotoğraf ile Türkiye tarihine görsel bir bakış sergisi KASK’ta açıldı. Resimler, 1 ay boyunca sergilenecek.Türkiye’nin yakın tarihinden seçilen 70 fotoğraf, ziyaretçileri zaman yolculuğuna çıkardı. Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği(KASK)’nde sergilenen fotoğraflar arasında Adnan Menderes'in darağacına yürümesi ve idam sehpasından hayata son bakışı,  1980 ve sonrası darbe günleri, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Cevdet Sunay gibi ünlü siyasilerin daha önce yayımlanmamış birçok fotoğraf bulunuyor.

1 AY BOYUNCA ÜCRETSİZ SERGİLENECEK
Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği (KASK) oldukça zengin bir fotoğraf arşivinden seçilen çok özel karelerin yer aldığı bir sergiye ev sahipliği yaptı. Türkiye'de ciddi eksikliği hissedilen editöryal görsel arşiv konusundaki açığı kapatmak amacıyla kurulan ve arşivinde Osmanlı'dan günümüze 1 milyonun üzerinde yüksek çözünürlüklü görsel bulunan Depo Photos arşivinde yer alan seçme fotoğraflardan oluşan "Depodaki Türkiye Tarihi" sergisi, yaklaşık 1 ay boyunca perşembe günleri hariç, dernek merkezinde ziyaretçileriyle buluşacak.

TÜRKİYE'NİN YENİ GÖRSEL DEPO'SU
Depo Photos kurucularından Tolga Adanalı, “3 yıl önce eski Anadolu Ajansı muhabirleri olarak böyle bir proje düşündük. Türkiye'nin görsel tarihine ulaşabilmede en önemli kaynak olma hedefiyle yola çıktık ve bu yolda önemli mesafe aldık.  Üç yıla yaklaşan bir çalışma sonucunda ilk etapta 250'ye yakın önemli foto muhabiri, belgesel fotoğrafçı ve koleksiyonerlerin siyasetten magazine, spordan sanata 40 milyondan fazla fotoğrafını inceleyerek bir milyon karenin üzerinde dev bir fotoğraf arşivi oluşturduk” dedi.

ABONELİK HİZMETİ VERİYORUZ
Devamında Adanalı, “Editörlerimizin özenli çalışmaları sonucu, daha önce gün yüzüne çıkmamış, hiçbir yerde yayınlanmamış yüz binlerce kare film taranarak dijital ortamda arşivlendi ve bunların 600 bini online sisteme aktarıldı. Yazılım ekibimizin özel olarak yazdığı arşiv programı sayesinde kullanıcılarımız aradıkları görsellere kolayca ulaşabiliyor. Depo'da sadece geçmiş değil, bugünün de birbirinden yetenekli isimlerin vizörlerinden fotoğraflar yer alıyor. Medya dünyasının önemli kuruluşlarının içerik abonesi olduğu ajansımız, görsel araştırmalarında danışmanlık ve editörlük hizmeti veriyor, özellikle fotoğraf alanındaki eğitim çalışmalarını destekliyor” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki