Derince Limanı Meclis Gündeminde

12 Şubat 2016, Cuma - 11:41

TBMM’ de Kocaeli ve sorunları sık sık gündeme gelirken, Kocaeli’nin muhalefet ve iktidar mensubu milletvekilleri de mecliste karşı karşıya gelebiliyor

 

Dün de mecliste süren çalışmalarda CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Derince Limanı’na ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

AKAR; SÖZÜNÜZÜ TUTUN

CHP’li Akar, konuşmasında Bakan Işık’a Derince Limanı’nın özelleştirilmesi sonrasında yaptığı açıklamaları hatırlatarak, “Sayın Bakan, geçen yıl sizin de bildiğiniz gibi Mart ayında Derince Limanı özelleştirildi. Bu özelleştirmeyi yaparken 450 bin metrekarelik bir deniz dolgusuna da izin verildi. Sizin söylemlerinizde ve büyükşehir belediye başkanının hatta o dönemin valisinin söylemlerinde denizlerde artık dolgu yapılmayacağını, 43 tane limanımız olduğunu ve bu dolguya izin verilmeyeceğini ifade etmiş olmanıza rağmen Gölcük tarafına 450 metre, kıyıya paralel, 1 kilometrelik bir dolgudan bahsediyoruz. Bu alanın konteyner limanı olarak değerlendirileceği ifade edilmiş olmasına rağmen LPG tankları ve diğer tehlikeli yakıtların tanklarıyla donatılacak ve Kocaeli'ne giren TIR sayısı yaklaşık 10 bin civarında da artacak. Bu duruma nasıl izin veriyorsunuz veya sessiz kalmayı niye tercih ediyorsunuz?” dedi.

 

IŞIK’DAN DOLGUYA DESTEK

Bakan Işık, Akar’ın sorularına cevap vererek, “Körfez’de herkese rastgele liman izni verme şansımız yok, Derince Limanı'nın ölçek ekonomisine uygun şekilde limancılık hizmeti vermesinin de doğru ve gerekli olduğunu düşünüyoruz” dedi. Bölgeyi iyi bildiğini belirten Işık, “Böyle her fabrikanın kendi önüne bir iskele yapacağım diye müracaatına da kesinlikle de karşıyız. Bu noktada da bugüne kadarki tavrımızı sürdürüyoruz ama Derince Limanı’nda gerçekten limancılık hizmeti verilecek. Kaldı ki orada dolum tesisleri falan değil konteyner limanına yönelik bir çalışma var ve ben araziyi de karış karış bildiğim için söylüyorum. Şu anda, mevcut limanın hemen yanında bir atıl alan var, o atıl alanın doldurulması ve biraz daha uzatılarak büyük ölçekli gemilerin yanaşmasına da müsaade edilmesinin ben ekonomi açısından da son derece doğru bir yaklaşım olduğunu özellikle söylüyorum” dedi.

Kocaeli milletvekillerinin bu konuşmaları da bize gösteriyor ki Derince Limanı’na ilişkin tartışmalar bitecek gibi görünmüyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki