Dev trafoda sona gelindi

OLAKLAR Köyü’nde yapımına geçtiğimiz yıl başlanan ve hatlardan direk gelen 380 bin kV’lık enerjiyi 34 bin 500 volta indirerek kente dağıtacak dev trafoda sona doğru gelindi
21 Temmuz 2015, Salı - 01:00

ELEKTRİK konusunda sık sık özellikle sadece SEDAŞ yetkili olduğunu düşünüldüğünden yüklenilir. Türkiye’de elektrik enerjisini üreten baraj, hidroelektrik santralleri ile doğalgaz santrallerinden dağıtıcı firmaya kadar getiren kurum olan TEİAŞ’ın yatırımları da çok önemlidir. İşte bu yatırımlardan biri de geçtiğimiz yıl Solaklar Mahallesi’nde başlanılan Transformatör Merkezi (İndirici Merkez) inşaatında sona gelindi.

 İNDİRİCİ MERKEZİ

Yaklaşık 40 dönümlük arazide başlayan ve bitme aşamasına gelen merkez, özellikle Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni kurulacak olan fabrikalar içinde önemliydi. Güngör Elektrik Sanayi Ticaret Şirketi tarafından inşaatı yapılan Transformatör Merkezi bitmesi sonrasında direkt olarak enerji üretim tesisinden gelen 380 bin kV’lık enerjiyi 34 bin 500 volta indirecek.

SIKINTI OLMAYACAK

Kocaeli genelinde Kartepe, Yarımca, Gebze, Dilovası, Diliskelesi, Köseköy, Karamürsel, Gölcük ve İzmit Seka indirici merkezlerinin 154 bin kV’lık indirici merkezi bulunmakta. Yeni yapılan merkez ise 380 bin kV’lık ve Kocaeli’de bugüne kadar yapılan en büyük enerji indirici merkezi olmuş olacak. Türkiye’deki en yüksek gerilim seviyesinde bir sisteme sahip olacak yeni tesis için enerji nakil hat direklerinin geçişi ile ilgili de 2 Temmuz 2014 tarihinde Resmi Gazete de acele kamulaştırma yapılması kararı da alınmıştı. Sedaş yetkilileri de böylesi bir merkezin Kocaeli’ye yapılmasından dolayı enerji sıkıntısının yaşanmayacağını belirttiler.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki