"Dil düşünmek, anlamak demektir"

23 Şubat 2016, Salı - 14:48

TDED Kocaeli Şubesi'nde Diksiyon ve Hitabet kursu devam ediyor.Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği(TDED)Kocaeli Şubesi'nde kasım ayında derslere başlayan Diksiyon ve Hitabet Kursu devam ediyor. Kursta Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem'in "Bizimki Türkçe Sevdası" adlı kitabı ders kitabı olarak okutuluyor. Türkçe'ye dair günümüzde yazılmış en kapsamlı kitap olan eser dilin önemine vurgu yapıyor. Erdem kitabında, "Dil düşünmek demek, anlamak demek, anlaşmak demek kısaca insan olmak demektir" sözlerine yer veriyor.

DİLBİLGİSİ KURALLARINI DA ÖĞRENİYORLAR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat ve Konservatuvar Şube Müdürlüğü Tiyatro Bölümü hocalarından İnci Cevher Uzgaş'ın uygulamalar bölümünde ve Şehir Tiyatroları sanatçısı Mehmet Beyazıt Uzgaş'ın teori bölümünde eğitmenliğini yaptığı kursa katılanlar aynı zamanda Türkçe ve dilbilgisi kurallarını da öğreniyor.

"ÖZGÜVENİ ARTTIRIYOR"

Bir arkadaşının önerisi ile bu kursa katıldığını söyleyen TV yapımcı ve yönetmeni olan Adnan Sertel, "Bu kursta olmaktan çok memnunum. Derslerimiz oldukça neşeli geçiyor. Burada şekilden şekile giriyoruz. Ders saatini iple çekiyoruz. Bizim hayatımız konuşma üzerine geçiyor. Bu kurs sayesinde kendimize olan güvenimiz günden güne artıyor. Daha rahat ve düzgün cümleler kurmak, topluluklar karşısında daha rahat konuşma imkanı sağlıyor" dedi.

"DİL MİLLİ AİDİYET DUYGUSUNU OLUŞTURUR"

Daha ağırlıklı olarak teori derslerini veren Şehir Tiyatroları sanatçısı Mehmet Beyazıt Uzgaş derslerde öncelikle "Dil nedir?" sorusunu cevaplandırdıklarını ve neden Ekrem Erdem'in kitabını okuttuklarını anlattı. "Dil milli aidiyet duygusunu oluşturur. Başka dillere olan düşkünlük o millete düşkünlüğü doğurur. Biz bunun için Ekrem Erdem'in 'Bizimki Türkçe Sevdası' adlı kitabı ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu kitap; Nihat Sami Banarlı'nın 'Türkçenin Sırları' adlı kitabından sonra en gelişmiş, en kapsamlı, en doğru Türkçe ile ilgili destekleyici ve eğitici bir kitaptır. Bizler bu kitabın lise ve dengi okullar ile konservatuvarlarda hatta edebiyat fakültelerinde yardımcı ders kitabı olarak okutulmasını tavsiye ediyoruz" dedi.

SERTİFİKALI KURS

Güzel konuşmaya hazırlık, ses ve nefes eğitimi, ifadenin kuvvetlendirilmesi, konuşma tekniği ve hitabet bölümlerinden oluşan sertifikalı "Diksiyon ve Hitabet'' kursu her cuma ve pazar günleri Sekapark Kültür Alanı'nda bulunan dernek binasında yapılıyor.​

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki