Osman Akbulut’un 3 dönem kuralından dolayı aday olmayacağını açıkladığından sonra,gözler tekrar Ak Parti Dilovası’na çevrildi.
Mevcut İlçe Başkanı Osman Akbulut’un aday olmayacağı kesinleşince kulisler hareketlendi.
Gündeme gelen ve en güçlün aday olarak görülen Mahmut Kocabay siyasi entrikalara kurban gitmezse ilçe başkanlığı kesin gibi. Kurulduğu günden beri Ak Parti içerisinde siyaset yapması, isminin şaibeli işlere karışmamış olması, ilçe ikamet ediyor olması ve Ağrılı olması en büyük avantajları.
İsmi gündeme gelen diğer güçlü adayların Dilovası’nda ikamet etmiyor olması ilçe halkı arasında, teşkilat içinde pek olumlu karşılanmıyor ve ciddi tepkilere yol açıyor. Teşkilatta açık açık dile gerilen “bize etiketi olan ilçe başkanı değil, burada ikamet eden ve ilçe sorunlarını bilen, sorunları yaşan ve bu sorunları çözebilecek ilçe başkan lazım. Devlet memuru gibi 08:00 ile 17:00 arası ilçeye gelip göstermelik programlara katılacak ilçe başkanı istemiyoruz. Gidip kapısını 24 saat çalabileceğimiz ilçe başkanı istiyoruz.” diyorlar.
Belediye Başkanı Hamza Şayir’in Karslı (Ardahan) olması ve İlçede seçimi tabiri caizse kıl payı kazanması dikkate alındığında, Ak Parti ilçede en büyük seçmen kitlesine sahip Ağrılıları yok sayarak küstürmeyi göze alabilecek mi? Çünkü siyasetin ve siyasetçinin tek sermayesi OY’dur.