Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, Bir Yılını Anlattı

23 Mayıs 2015, Cumartesi - 10:03

 

”Gücümüz Millet İşimiz Hizmet” düsturu ile bu yola çıktık diyen Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, göreve geldikleri günden bu güne kadar yaptıkları çalışmaları Ajans takip Zirvedekiler dergisine anlattı;

 

“Belediyecilik, her şeyden önce bir gönül işidir” diyen Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar,” Hizmete geldiğimiz ilk günden bu güne kadar, İlçemizin farklı mahallelerinde muhtelif cadde ve sokaklarında hem iyileştirme amaçlı hem de iyileştirilemeyecek durumda olan Cadde ve sokaklarımıza parke,  bordür, asfalt yaptık.

 

“Yol Medeniyettir” düsturu ile imar planlarında yol olarak görünen fakat fiilen olmayan, açılmamış; birçok cadde ve sokakları açarak vatandaşlarımızın kullanımına açtık. On binlerce ton stabilize malzeme ile cadde ve sokaklarımızın iyileştirilmesi yapılarak halkımızın hizmetine sunduk. İnsan merkezli, hizmet odaklı Belediyecilik anlayışımız ile Modern Dilovası için Cumhuriyet Mahallemizin tamamında ve diğer mahallelerimizde yağmursuyu kanalı ihalesini yaptık. Alt yapı üst yapı çalışmalarının tamamı yapıldı. Halkımıza söz verdiğimiz gibi daha yaşanabilir bir Dilovası olma yolunda önemli mesafe kat ettiğimizi belirtmek istiyorum.

 

 Eğimli alanlar da istinat duvarları çalışmalarımız oldu. Yapılan istinat duvarları sonucu ulaşımı zorlaşan evlere merdiven çalışmalarımızın yanı sıra istinat duvarlarının tehlike arz etmemesi için korkuluk yaparak halkımızın güvenli yollar kullanmasını sağladık, Görüntü ve toz kirliliğinin önüne geçmek için bütün cadde ve sokak aralarında bulunan; hafriyat, moloz ve inşaat atığı alımı yapılarak halkımızı bu görüntü kirliliğinden kurtardık. Cadde ve sokaklarımızın daha güvenli olması için hız kesici setler yaptık. Kaldırımlarımızı renklendirdik.

 

VERDİĞİMİZ SÖZELERİ YERİNE GETİRİYORUZ

Tavşancıl’da çok güzel manzaralı Diyanete ait binayı tamamladık. Diliskelesi Mahallesinde bir adet semt konağı ve taziye evi tamamlayarak vatandaşlarımızın kullanımına sunduk.

Kayapınar Mahallemizde semt konağı, şadırvan ve lojman inşaattı çalışmalarımız halen devam etmektedir. Ayrıca şuan tüm prosedürlerini biten ve ihale aşamasına geldiğimiz;

Mimar Sinan Mahallesi Merkez Cami ve taziye evi inşaatına başlandı. Mimar Sinan Mahallesi Hz. Ali Cami ve taziye evi projemiz, Kayapınar Mahallesi Cami ve taziye evi projesi, Diliskelesi Mahallesi Balıkçılar Barınağı Projemiz bu sene içinde başlayacaktır.  Ayrıca Kapalı Semt Pazarı, Tır ve Kamyon Parkı yapımı ile ilgili uygun arazi bulma çalışmalarımız sürmektedir. En kısa zamanda bu projelerimizi de hayata geçireceğiz. Halkımızın ulaşım sorunu yaşamadan sağlık hizmetlerini alabilmesi için Orhangazi Mahallesi ve Mimar Sinan Mahallesi muhtarlıklarının olduğu yere modern bir Toplum Sağlık Merkezi (Sağlık Ocağı) ile muhtarlıklarımızı da içinde barındıracak binamızın ihalesi yapılmış olup yakın gelecekte inşaatına başlanıp halkımızın hizmetine sunulacaktır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, ilçemizde ileri biyolojik atık su arıtma tesisinin inşaatına ve dilderesi ıslah çalışmasının hemen hemen yarısına yakını bitmiş olup;  yapımı hızla devam etmektedir. Tavşancıl Sahil Parkımızın ikinci etap çalışmalarına başladık.

 

 

EĞİTİME %100 DESTEK

“Eğitime %100 destek” kampanyası altında destekte sınır tanımayan belediyemiz okullarımızın hemen hemen hepsinin; boya ve badana işlerini, tamir, tadilat, onarımı, korkuluk yapımı, duvar yapımları, kırtasiye malzemeleri, kitap eksikleri giderilip, başta bilgisayar olmak üzere tüm teknik araç, gereçleri ve eksik olan eğitim materyallerinin tamamını üslendik.

 

DOĞALGAZI’I YAYGINLAŞTIRDIK

İlçemiz genelinde Mimar Sinan ve Diliskelesi Mahallemiz de yaklaşık 100 sokak da Doğalgaz çalışmaları tamamlandı. İlçemizin tüm mahallelerinin doğal gazdan faydalanabilmesi için gereken yazışmalar ve çalışmalar devam etmekte. İnşallah yakında bütün İlçemizi doğal gaz hattı ile donatıp;  hava ve çevre kirliliğini azaltarak daha yaşanabilir bir Dilovası haline getireceğiz.

ÇOCUK OYUN PARKALARIMIZIN SAYISINI ARTTIRDIK

Mevcut olan parklarımızın sayısını arttırarak ilçemize daha çok park ve sosyal donatı alanı kazandırdık ve Diliskelesi, Mimar Sinan ve Cumhuriyet Mahallemizde olmak üzere üç adet büyük ve çok amaçlı parkımız ihale aşamasındadır.  Bununla beraber halkımızın talepleri göz önüne alınarak;  ilçemizin tüm mahallelerinde park alanına uygun araziler araştırmaktayız.

Okullarımıza ve Bilgi evlerimize; çocuklarımızın vazgeçilmezi çeşitli oyun gurupları hediye ettik. Bütün oyun gurup alanlarının kum olan zeminleri çocuklarımızın güvenliği ve sağlığı için kauçuğa dönüştürdük. İlçemiz genelinde Okullara, Camilere, Parklara ve tüm sosyal alanlarına çok sayıda kamelya, pergola ve banklar yaptık. Şehitliğimiz ve ilçemizde bulunan tüm kabristanlarımızda geniş çaplı temizlik ve düzenleme çalışmaları yaptık.

 

REKOR DÜZEYDE AĞAÇ DİKİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İlçemizi güzelleştirmek için daha yaşanabilir bir Dilovası için kararlılığımızı bir kez daha ortaya koyarak ilçemiz genelinde ağaçlandırılmaya müsait alanlara rekor düzeyde ağaç dikimi gerçekleştirdik. Tüm Okullar, Camiler, Semt Konakları, Kamu Binaları, Bilgi evleri ve Parklarımızın; bakım, onarım, ağaçlandırma ve düzenleme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor ve edecektir. 

 

DİLOVASI’NIN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

Seçim beyannamemizde söz verdiğimiz gibi, adını doğal güzelliğinden ve doğasından alan Yeşil Vadimiz 18,000m² alana sahip, içinde yarım asırlık çınarlar barındıran, su yatağının geçtiği, oksijenin bol olduğu bir park; doğal yapısına zarar vermeden, mevcut çeşmeler revize edilip, çeşitli ağaç fidanları dikildi. Kamelyalar, piknik masaları, barbeküler ve yürüyüş yolları yapıldı. Ayrıca ikinci bir vadimiz olan Tavşancıl Vadimizde de aynı çalışmalar yapılıp; Körfez Geçiş Köprüsüne nazır olduğu için seyir terasları ayrıcalığı ile İlçemiz adeta İstanbul’da Boğaz manzarasında yaşamanın keyfini hep beraber yaşıyoruz.

 

PLAN VE HARİTA ÇALIŞMALARI BAŞLATTIK

İlçemizde plan ve harita çalışmalarına başladık ve çalışmalarımız 2015 yılı sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz. İlçemizin eksiklerinden birine daha el attık. Küçük ölçekli esnaf ve mevcut sanayi kuruluşlarına faaliyet verecek Küçük Sanayi Sitesi için şu-urlandırma yapıldı. İlçemiz Köseler Köyü İmar Uygulaması tamamlandı. Tapuları vatandaşlara verildi. Sanayi ve Depolama Bölgesi için; İmar Uygulamasına başlandı.

 

TEMİZ ÇEVRE, TEMİZ DİLOVASI

100 personel ve araç filosu ile 7/24 vardiya sistemiyle; İlçemizde bulunan tüm cadde, sokakların ve köylerimizin günlük temizliği rutin olarak özenle yapılmaktadır.

 

SPOR BİR MİLLETİN GENÇLERİNİN; O ÜLKEYİ AYAKTA TUTMASINI SAĞLAR!

Spor bir Milletin Gençlerinin; O Ülkeyi ayakta tutmasını sağlar, düsturu ile sporu ve sporcuyu destekliyoruz. Yaz spor okullarına ve amatör spor kulüplerine gereken maddi ve manevi desteği veriyoruz. İlçemizde spor aktivitelerini arttırmak için sürekli projeler ve etkinlikler düzenliyoruz. Ücretsiz spor merkezleri açarak vatandaşlarımızı ve gençlerimizi spora teşvik ediyoruz.

 

2015 YILI PROJE YILI OLACAK

2015 yılını hizmet yılı olarak değerlendirerek, söz verdiğimiz ve ilçemizin öncelikli ihtiyacı olan projelerimiz; Eynerce(Doğu) Kavşağı’nın ihalesi gerçekleşti. Yakın tarihte ilk kazmayı vuracağız. Bununla birlikte Batı Kavşağımızın giriş ve çıkışları konusunda ki sorunları ve problemleri çözecek projemiz hazır ve Doğu Kavşağımızla birlikte buranında yeniden yapılması için çalışmalar başlayacak. Mimar Sinan ve Orhangazi Mahallelerimizin Hastaneye bağlantı yolu için projemizi hazırladık. Demirciler Konağımızın restorasyonu için projemiz hazır. Tavşancıl Kapalı Spor Salonumuzun yeniden tadilatının yapılarak hizmete girmesi için çalışmaları başlattık. Dilovası’na yarı olimpik yüzme havuzu, Köylerimizin ortak kullanacağı futbol sahası, Bayraktepe parkının halka açılması için sosyal donatıların yapılması, Diliskelesi Balıkçı Barınağının yeniden yapımı, Diliskelesi’ne Körfez Geçiş Köprüsü manzaralı yeni güzel bir mesire alanı yapımı, Dilovası’na yeni kapalı semt pazarı, Tır ve Kamyon parkı projelerimizin yanı sıra, ilçemiz de önümüzdeki ay 915 konutluk sosyal projeyi inşa etmeye hazırlayan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 915 konutun yanı sıra 1 ticaret binası, 6 büfe, 2 sosyal tesis, 1 mescit, 1 kapalı otoparkı da hayata geçirecek. Projelerimiz ile ilçemiz daha farklı bir kimliğe bürünerek sosyal yaşam kalitemizi üst çıtaya çıkaracağız.

 

HER ZAMAN VATANDAŞIMIZIN YANINDAYIZ

Vatandaşlarımızı iyi ve kötü gününde yalnız bırakmıyor cemiyetlerinde yanlarına olmaya devam ediyoruz, edeceğiz. Rutin olarak Halk Günleri yaparak; Belediyemiz bünyesindeki ilgili birim müdürleri eşliğinde; vatandaşımızın sorunlarını kendisinden dinliyor; Sorunlara kalıcı çözümler buluyor, samimi ve hayır dualarıyla hizmetimize devam ediyoruz. Sosyal Belediyecilik anlayışıyla vatandaşlarımızın zaruri ihtiyaçlarında ve özellikle yaşlı, dul ve yetim kardeşlerimizin her zaman yanındayız. Başta Ramazan ayı olmak üzere binlerce aileye gıda yardımında bulunduk. Bu anlayışla eczane ve ilaç yardımı, hasta ihtiyaç yardımı, asker yardımı, fakir aile yardımı, ambulans aracılığıyla yapılan yardımlar, düğün ve cenaze yardımı gibi yaklaşık 2000 ailemize sosyal yardımda yanında olduk, oluyoruz ve olmaya devam edeceğiz.

 

DİLOVASI ÖNEMLİ BİR MERKEZ

Dilovası, sanayileşme ve yatırım faaliyetleri açısından özellikle de son yıllardaki gelişmeler de dikkate alındığında önemli bir merkez haline gelmiş bulunmaktadır. Sanayileşme baş döndürücü bir hızla devam etmektedir. Asya ve Avrupa kıtaları arasında geçiş güzergâhın da bulunması, İstanbul’a yakınlığı, ülkemizin önemli limanlarına sahip olması gibi daha başka birçok nedenden dolayı yatırımcıların ilk tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. Dilovası’nda şu anda 5 OSB, 1 sanayi kooperatifi ve 9 adet liman bulunmaktadır. Organize sanayi bölgeleri ve kooperatif bünyesinde yaklaşık 350 firma faaliyet göstermektedir. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yeni yatırımlar ile birlikte bu sayının 500 ü aşması beklenmektedir. İfade edilen bu rakamlar Dilovası’nın ülke ekonomisine kattığı katma değeri, ülke ekonomisindeki payı ve ağırlığını açıkça ortaya koymaktadır

 

DİLOVASI’NA ÇÖP YAPILAMAYACAK

Dilovası’nda sık sık gündeme gelen Çöp Deponi Alanı hakkında açıklama yapan Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar; “İzaydaş Katı Atık Bertaraf Tesisinin ilçemize kurulmaması için yürüttüğümüz çalışmalar ve çabalar neticesinde ilçemiz çöp deponi alanları ile anılmayacak. Bu süreçte bize destek veren başta Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Fikri Işık’a, mülki amirlerimize ve bürokratlarımıza Dilovası halkı adına teşekkürlerimi ifade etmek isterim. İlçemizin birçok hizmete ihtiyacı var. Biz bu hizmetleri halkın ayağına getirmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Biz halkın hizmetkârıyız " Gücümüz Millet, İşimiz Hizmet”” dedi.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki