Dilovası’ndaki çöp kokusunu nasıl gidereceksiniz?

25 Ağustos 2014, Pazartesi - 13:53

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın soru önergesi bombardımanı devam ediyor. Hem yerel hem genel konuları Meclis gündemine taşıyan Türkkan bu kez Dilovası’nda ki çöp sorununu İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya sordu.

Önergesinde “Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde, bölgedeki bütün evsel çöplerin depolandığı geniş bir alan bulunmaktadır ve bu alanın sorumluluğu İZAYDAŞ’a aittir. Bu depolama alanında biriken çöp sularının  her gün vidanjörle çekilmesi gerekmektedir. Ancak çevre sakinleri, İZAYDAŞ’ın bu işi her gün yapmadığını, çöp sularının günlerce bölgede biriktiğini daha sonra tahliye edildiğini ifade etmektedir. Bu yüzden çevrede çok ağır koku oluşmakta bu da hem çevre kirliliği yaratmakta, hem de bölgede yaşayan tüm canlıların sağlığını tehdit etmektedir. Dilovası’nda bu sorunun  bir  an önce çözülmesi, ilçenin temiz ve sağlıklı bir görüntüye kavuşması ilçe sakinlerinin en önemli isteğidir” diyen Türkkan Ala’dan şu soruları yanıtlamasını istedi.

Bu nedenle;

1-Dilovası’ndaki depolama alanında biriken çöp sularının tahliyesi nasıl yapılmaktadır, bu  konuda sorumluluk yalnızca İZAYDAŞ’ a mı aittir?

2-Depolama alanında biriken çöp sularının her gün vidanjörle çekilmesi gerekirken neden bekletilmektedir?

3-Çöp sularının temizliği ile ilgili denetim kime aittir, bu konuda denetim nasıl yapılmaktadır?

4-Depolama alanında biriken çöp suları nedeniyle çevrede oluşan ağır kokunun giderilmesi konusunda herhangi bir uygulama yapılmakta mıdır?

5-Dilovası’nda hem çevre kirliliği yaratan, hem de bölgede yaşayan tüm canlıların sağlığını tehdit eden tahliye edilmeyen çöp sularının bölgede yarattığı olumsuzlukların önüne geçmek için Bakanlık  ya da Belediye tarafından yapılan herhangi bir çalışma var mıdır? 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki