DOÇ. DR. DENİZ GÖKÇE’ DEN EKONOMİ ZİYAFETİ

Gebze Ticaret Odası’ nın yasal olarak her yıl en az iki kere düzenlemesi gerekenMüşterek Meslek Komiteleri Toplantısı Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Gökçe’nin katılımıyla Güral Sapanca Otel’ de gerçekleştirildi
30 Eylül 2014, Salı - 14:30

Bütçe, cari açık, enflasyon, para politikası, kur politikası ile ekonomik göstergelerin analizi ve gidişatı ile ilgili yaklaşık bir saatlik bir sunum gerçekleştiren Gökçe, dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişme ve risklerin değerlendirmesini katılımcılarla paylaştı. 
Ekonomik göstergelerin küresel anlamda fotoğrafını çeken Gökçe, kriz ortamında dünyadaki bono ve tahvil reel getirilerinin son derece düştüğünü ancak diğer yandan borç miktarlarının oldukça arttığını ifade etti. Ülkelerin kalkınma seviyelerini inceleme aşamasında borç miktarlarından ziyade vade sürelerine dikkat çeken Gökçe, enerji politikalarına da vurgu yaparak ülkelerin gelişmesinde önemli unsurların başında geldiğini belirtti. Türkiye’ nin yıllık büyüme rakamları, enflasyon, cari açık ve işsizlik oranları hakkında karşılaştırmalı analiz yapan Gökçe, ithalat ve ihracat rakamlarını büyük ölçüde etkileyen döviz kuru artışının önemli bir bileşen olduğunu ifade etti. 
 
MESLEK KOMİTE FAALİYETLERİ, ODAMIZIN PROJELERİNE YÖN VERİYOR
Meslek Komite Üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, meslek komite çalışmalarının, sektörlere genel perspektif sunan, farklı öneri ve çözümleri ortaya çıkardığını, bölgenin mevcut sorunlarını saptayabilmek ve bu doğrultuda projeler üretebilmek için, oda çalışmaları açısından büyük avantajlar sağladığını ifade etti. Çiler ayrıca, odalar arası iletişime vurgu yaparak, odaların her birinin meslek komite çalışmalarını karşılıklı olarak değerlendirmesi, beyin fırtınası yapılmasının, değer katan görüşleri tespit edebilmek adına büyük önem taşıdığını, bölgesel etkileşimin ulusal gelişime dönüşebileceğini ifade etti.
 
TORBA YASA İLE ÜYELERİN AİDAT BORÇALARININ YAPILANDIRILMASI SAĞLANDI
Toplantıda, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren Torba Yasa ile meslek komite üyelerine açıklamalarda bulunan Gto Başkanı Nail Çiler, “6552 Sayılı Kanunun 77. Maddesi ile Oda ve Borsa üyelerinin yıllık ve munzam aidat borçlarına yapılandırma imkanı getirilmiştir. Bu madde hükmü gereği üyelerimiz gecikmiş yıllık ve munzam aidat borçları için 1 Aralık 2014 tarihine kadar odamıza yazılı başvurmaları halinde bu borçlarını üçer aylık dönemler halinde sekiz taksitle ve peşin ödeme hakkına sahip olacaklardır. İşi bırakma veya resen terk nedeniyle vergi mükellefiyeti sona erdiği halde oda borsa kayıtları devam eden üyelerin vergi mükellefiyeti sona erdiği tarihten sonra tahakkuk etmiş aidat borçlarının asılları ile birlikte feri borçlarının tamamı üyelerin herhangi bir başvuru yapmasına gerek kalmaksızın yönetim kurulu kararına istinaden alacak kayıtlarından silinecektir. Bu üyelerin vergi kaydının silindiği tarihten önce borçları için yazılı başvurmaları halinde taksitlendirme ve indirim hakkından yararlanacaklardır.” dedi.
Toplantıda ayrıca, TOBB tarafından düzenlenen bilgilendirme seminerine Odamızı temsilen katılan Gebze Ticaret Odası Meclis Üyesi Salih Kükrek söz alarak, TOBB ve iştiraklerinin kurumsal yapısı ve hizmetleri ile Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmeler hakkında katılımcılara bilgi aktarımında bulundu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki