Doğa talanına karşı yürüdüler

11 Temmuz 2015, Cumartesi - 18:15

Artvin Cerattepe’de yaşanan doğa katliamları, İzmit’te düzenlenen yürüyüşlerle protesto edildi

Cengiz Holdingin’in Artvin maden aramak için başlattıkları çalışmaları protesto etmek ve Artvin’de direnen halkla destek vermek amacıyla Kocaeli Artvin İli ve İlçeleri Kültür ve Dayanışma Dernekleri yürüyüş düzenledi.Merkez bankası önünden başlayan yürüyüş Sabri Yalım Parkında sona erdi.Yürüyüşe Kocaeli Milletvekilleri Haydar Akar, Fatma Hürriyet Kaplan, HDP Milletvekili Ali Haydar Gonca, CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ve bir çok STK destek verdi.

YAŞAYABİLMEK İÇİN DAMARDIR

Sabri yalım parkına gelen Artvin sevdalıları burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Kocaeli Artvin İli ve İlçeleri Kültür ve Dayanışma Dernekleri adına basın açıklamasını okuyan Özge Çavuş, Cerattepe’deki 20 yıllık maden inadının altında Cengiz Holding iddiasının aksine bakır değil altın yatıyor.Cerattepe, Artvin bölgesinin başında adeta bir şemsiye, insan ve her canlının varlığını sürdürebilmek için kalp, yaşayabilmek için damardır.

ARZU ETTİKLERİ ‘RANT’

Sorun sadece Cerattepe’de bitmiyor diyen Çavuş, Artvin’in Aşağı ve Yukarı maden köylerinde Cerattepe gibi siyanürle altın aranması için sondaj çalışmaları yapılmaktadır. Artvin’in tüm doğal dengesini alt üst edecek HES çalışmaları Samsun’dan Artvin’e kadar tüm dağları ve yaylaları ranta açmak için “Yeşil Yol” çalışmaları yürütülmektedir.Talancıların ülkenin her yerinde arzu ettikleri bildiğiniz gibi rant.Ancak biz buna hiçbir zaman izin vermeyeceğiz”açıklamasında bulundu.Açıklamanın ardından eyleme katılanlar halay çekerek eyleme destek verdi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki