Doğu Türkistan için ilk tepki AGD’den

02 Temmuz 2015, Perşembe - 03:07

Doğu Türkistan’da Çin iktidarının Müslümanlara yönelik baskılarını artırması ve çok sayıda insanın öldürülmesine karşı Kocaeli’de ilk tepki AGD’den geldi. AGD İslam ülkelerinin bir araya gelerek yaşanan katliama dur demesi gerektiğini belirtti

Doğu Türkistan’da Çin’in Müslümanlara yönelik baskılarına karşı Kocaeli’de ilk tepki Anadolu Gençlik Derneği’nden (AGD) geldi. Sabri Yalım Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yapan AGD’liler “Katil kızıl Cin Türkistan’dan defol” sloganları attı. AGD’nin eylemine SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, İzmit İlçe Başkanı Zafer Mutlu, SP İl Yöneticileri, Sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri destek verdi. AGD Şube Başkanı Samet Gürsoy’un açıklamasının ardından okunan dualarla eylem sona erdi.

KARDEŞLERİMİZİ KATLETTİLER

Sabri yalım Parkı’nda açıklama yapan AGD Başkanı Samet Gürsoy, Ramazan ayında işgalcı Çin yönetiminin Müslümanlara yönelik baskıcı uygulamalarının işkence ve ölüme kadar varabildiğini belirtti. Çin’in bu katliamları yaparken Ramazan ayını tercih etmesinde Müslüman halkı provoke etme amacına yönelik stratejik bir durum olduğunu söyleyen Gürsoy, “Doğu Türkistan’daki Müslümanları kışkırtarak dünya kamuoyunda haksız göstermeye çalışıyorlar, oysa gerçek olan işgalci Çin polisinin dur emri vermeden insanları öldürmesidir. Geçtiğimiz ay içinde sadece oruç tuttukları için 100’e yakın kardeşimiz katledildi” dedi.

 

MÜSLÜMANLAR UYARMALI

Çin’in Müslüman devlet memurlarının, öğretmenlerinin, öğrencilerinin ve işçilerinin oruç tutmasına ve namaz kılmasına müsaade etmediğini belirten Gürsoy, “Kişilerin evlerinde bulunan Kuran-i Kerim, seccade sayısına kadar müdahale ediliyor. Bu yönetimin insan hak ve özgürlüklerinden ne kadar uzak olduğunu gösteriyor. Müslümanlara yönelik yapılan etnik asimilasyonun adı faşizmdir. İnsanlara zorla içki içirilmesi zorbalıktır. Çin’in baskılarına karşı İslam Ülkeleri uluslar arası insan hakları platformu kurmalı ve Türkiye teyakkuz halinde olmalıdır. Çin hükümeti uyarılmalı ve İslam Ülkeleri Müslümanlara yönelik her yerde yaşanan baskılara ve zulme karşı durmalıdır” dedi.

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki