“Dubai Port’taki çalışma yasa dışı değil”

02 Temmuz 2015, Perşembe - 03:07

Kocaeli Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, Körfez Yarımca’da DP World Properties Liman İşletmeleri tarafından yaptırılan limanın mahkemenin durdurma kararına rağmen durdurulmadığına ilişkin bir açıklama yapıldı

Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Dubai Port Limanı’nın yürütmeyi durdurma kararına rağmen durdurulmadığı ile ilgili bir açıklama yayınladı. Yazılı açıklamada, “Son günlerde; İlimiz Körfez İlçesi Yarımca yerleşkesinde yapımı devam eden Dubai Port limanına ilişkin kamuoyuna aktarılan ve basında çıkan haberlerle ilgili olarak konu hakkında kamuoyunun doğru bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

İlimiz Körfez İlçesi Yarımca yerleşkesinde yapımı devam eden Dubai Port limanının inşaat faaliyetleri, Bakanlığımızca verilen ve hukuken geçerli olan 29.06.2007 tarihli- 6984 No. lu ÇED Olumlu Kararına istinaden devam etmektedir.

Söz konusu Proje ile ilgili Bakanlığımızca verilen 31.07. 2009 tarih ve 1739 karar no ile verilen ÇED Olumlu kararı; Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’nin 03.09.2014 tarihli ve E.2014/968,K.2014/946 sayılı kararı ile iptal edilmiştir. İptal kararına istinaden 31.07. 2009 tarih ve 1739 nolu ÇED olumlu kararına konu alanlarda herhangi bir çalışmanın yapılmaması hususundaki Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın yazısı usulüne uygun olarak firma yetkililerine tebliğ edilerek söz konusu karar yerine getirilmiştir. Anılan ÇED Kararı kapsamında hiçbir çalışma ve faaliyet yapılmamakta olup konu İl Müdürlüğümüzün denetim ve gözetimi altında izlenmektedir.

Sonuç olarak Dubai Port Liman inşaatında proje kapsamında halen devam eden çalışmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca verilen ve geçerli olan 29.06.2007 tarihli ve 6984 No.lu ÇED Olumlu Kararına istinaden devam etmektedir. Hukuken geçerli olan ve yasal sınırlar içinde devam eden çalışmaların yasa dışı çalışmalar olarak gösterilmesi ve konunun çarpıtılmasını kabul etmek mümkün değildir.

Kamuoyunun bilgilerine saygıyla duyurulur” denildi.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki