Elimsan kötü niyet tazminatına çarptırıldı

29 Nisan 2015, Çarşamba - 08:54

 

Sendikal örgütlenme nedeniyle işten attığı 4 işçinin açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme 20 günlük işçiyi atan işvereni kötü niyet tazminatına mahkum etti

Birleşik Metal-İş Sendikası’nın 2014 yılında örgütlenme çalışması yaptığı Elimsan’da işverenin işten attığı 4 içi hukuk mücadelesini kazandı. İşten atılan işçiler arasında bir işçinin 20 günlük işçi olmasına rağmen işten çıkartılması kötü niyet olarak nitelendiren İ Mahkemesi işvereni sendikal tazminata mahkum etti. Davayı kazanan işçiler işveren tarafından tekrar işe alınmaması halinde diğer işçilere de sendikal tazminat ödeyecek.

 

HUKUK MÜCADELESİNİ KAZANDILAR

Kartepe’de Uzuntarla’da bulunan Elimsan fabrikasında 2014 yılında Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlenme çalışmalarının önüne geçmek için 4 işçinin işine son verildi. Sendika ile birlikte sendikal mücadele başlatan 4 işçinin 2014 Nisan ayında açtığı dava sonuçlandı. İş mahkemesi işçilerin işe iade edilmesine karar verirken, fabrikada iş başı yapmasının üzerinden 20 gün geçmesine rağmen işten çıkartılmasını da kötü niyet olarak nitelendirdi. Mahkeme, Elimsan işverenini sendikal örgütlenmenin önüne geçtiği için mahkum etti.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki