Elleri Kesilerek Öldürülen Nuran Dutlu'nun Sanıkları Hakim Karşısında

Elleri Kesilerek Öldürülen Nuran Dutlu'nun Sanıkları Hakim Karşısında
26 Mayıs 2016, Perşembe - 11:59

Kocaeli’de 2015 yılının Ocak ayında elleri kesilmiş olarak cesedi bulunan Nuran Dutlu’nun öldürülmesi hakkındaki dava, Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. 
2015 yılının Ocak ayında Kocaeli’nin İzmit ve Kandıra ilçelerini birbirine bağlayan D-605 karayolunun Çayırköy mevkiinde elleri kesilmiş bir kadın cesedi bulunmuştu. Jandarma ekipleri tarafından yapılan hummalı çalışma sonrasında cesedin Nuran Dutlu isimli kadın olduğu belirlenmiş ve katillerin yakalanması için çalışma başlatılmıştı. Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin detaylı çalışmaları ve aylar süren bir dizi operasyon neticesinde 21 yaşında elleri kesilerek öldürülen Nuran Dutlu’nun katilleri ve suç ortakları olduğu iddia edilen 8 kişi yakalanmıştı. Nuran Dutlu cinayeti ile alakalı yakalanarak mahkemeye çıkartılan sanıklardan Muhammet Y. ile Sertaç Ö.’nün tutuklu yargılanmasına karar verilirken, Arif Ç., Vedat A., Mehmet K., Murat A., Serkan A. ve Mustafa Barış Y.’nin ise tutuksuz yargılanmalarına hükmedilmişti.
“BEN EVLADIMI ELSİZ TOPRAĞA VERDİM”
21 yaşındaki genç kızın elleri kesilerek vahşice öldürülmesi hakkında Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek dava öncesinde, genç kızın annesi Hediye Görmüş ile babası Hüseyin Görmüş de Kocaeli Adliyesi’ne geldi. Aileye Kadın Cinayetlerini Durdurucağız Platformu da destek verdi. Duruşma öncesinde basın mensuplarına açıklama yapan genç kızın annesi Hediye Görmüş, “Adalet yerini bulsun. Hak eden, hakkıyla, fazlasıyla cezasını alsın. Ben bunu istiyorum. Nasıl bir Özgecan davası devam etti. İkinci Özgecan da benim kızım olsun ki, örnek dava olsun. Ağırlaştırılmış, üst üste müebbetler istiyorum. Benim yüreğim soğumayacak. Ama bir örnek dava olsun ki, başka bir şekilde annelerin yüreği yanmasın. Eğer başka insanların niyetleri olursa da hiç niyetlenmesinler. Adalet var. Önce Allah’ın adaleti, sonra devletin, milletin adaleti. Hak eden cezasını bulsun. Şimdi mahkememiz var. İnşallah adalet bizim için olur. Ağırlaştırılmış istiyorum. Hiçbir şekilde, hiçbir indirimden yararlanmasınlar. Biz bir buçuk senedir ne çekiyorsak, onlar da içeride yaşasın, çeksin. Giden evlat benim evladım. Ben evladımı elsiz gömdüm. Elsiz toprağa verdim. Ben kızımın bir tek parmağı için, saçının bir tek teli için adalet istiyorum. Bırak vücudunu, saçının teli için adalet istiyorum” dedi.
KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU DA DESTEK VERDİ
Vahşi bir şekilde öldürülen genç kızın ailesine Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri de destek verdi. Duruşma öncesinde platform adına basın açıklamasını okuyan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kocaeli Temsilcisi Kübra Özkan, “Bugün burada geçtiğimiz yılın ocak ayında işkence yapılarak öldürülen ve öldürüldükten sonra elleri bileklerinden kesilerek Çayırköy mevkiinde boş bir alana bırakılan Nuran Dutlu'nun davası için -toplanmış bulunmaktayız. Nuran öldürüldüğünde henüz 21 yaşındaydı ve 1 çocuk annesiydi. Genç yaşta hayatı elinden alınan Nuran kardeşimizin katillerinin hak ettikleri cezayı alabilmeleri için bir kez daha haykırıyoruz. Kadın cinayetlerinde indirimler uygulanmasın. Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak yaşamın her alanında kadınların hak ve özgürlükleri için mücadele etmeye devam edeceğiz Şimdi Nuran kardeşimizin katillerine indirim yok demek için buradayız” ifadelerini kullandı.
 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki