Emniyet, Haydar Akar'dan bilgi istedi

10 Ocak 2016, Pazar - 12:26

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yaptığı Meclis konuşmasında Kocaeli Üniversitesi’nden 284 öğrencinin PKK Terör Örgütü’ne katıldığını ve elindeki bilgilerin emniyete dayalı olduğunu açıkladı.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar geçtiğimiz günlerde Meclis’te yaptığı açıklamada Kocaeli Üniversitesi’nden birtakım öğrencinin 2015 yılında PKK Terör Örgütü’ne katıldığı yönünde emniyet kaynaklı bilgi aldığını belirtti. Bunun üzerine Kocaeli Emniyet Müdürlüğü de Akar’ın elindeki bilgiyi kendileri ile açıklamasını istedi.

284 ÖĞRENCİ PKK’YA KATILDI

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akara, “Kocaeli Üniversitesinde 2015 yılında 284 öğrenci PKK Terör Örgütüne katıldı. Tespitlerimi açıkladığımda ne yapacaklar, öğrencileri dağdan mı indirecekler? Bu bilgiler bende varsa onlarda niye yokmuş? Bu emniyet müdürünün ya da velinin vereceği bir cevap değil. Bu sorun ancak bir devlet projesiyle aşılır” dedi.

“DEVLET NEDENLERİNİ AÇIKLAMALI”

Sözlerini sürdüren Akar, “Türkiye genelindeki duruma baktığımızda 284 sayısının abartılı olmadığını görecekler. Emniyette böyle bir bilginin olmaması ilginç. Dünyadan haberi olsaydı bugün Türkiye’nin her yerinde hendekler açılmış olmazdı. Bir kez daha söylüyorum bana cevap verecek unsurlar emniyet müdürlüğü ve valilik değil. Bir genç PKK’ya katılıyorsa emniyetten izin alacak değil. Devlet bu olayın nedenlerini araştırmalı” şeklinde konuştu.

“EMNİYET DE TESPİT ETTİĞİ SAYIYI AÇIKLASIN”

Haydar Akar, “Bugün televizyonlarda en çok Kocaeli Üniversitesi haber oluyor. KOÜ’de bastırılmak istenen öğrenciler karşılaştıkları bu durum karşısında tepkisini büyütüyor. Bu önemli sorunun çözülmesi için genel bir politika izlenmeli. Bu arada benim tespitim emniyet kaynaklarına dayalı. Emniyet müdürü de kendi tespit ettiği sayıyı açıklasın. Benim kaynağım zaten emniyete dayalı” dedi.

“AKAR ELİNDEKİ BİLGİLERİ BİZLERLE PAYLAŞSIN”

İl Emniyet Müdürlüğü de Haydar Akar’ın iddiası üzerine açıklama yaparak Akar’ın elindeki bilgileri kendileriyle paylaşmasını istedi.

İl Emniyet Müdürlüğü de Haydar Akar’ın açıklamaları üzerine böyle bir bilginin ellerinde olmadığını, Haydar Akar’ın elindeki bilgiyi kendileriyle paylaşması durumunda konunun gereğinin yapacaklarını belirterek şu açıklamayı yaptı: “CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın meclis konuşmalarının bir bölümünde; ‘Kocaeli Üniversitesi’nde 2015 yılında 284 öğrencinin PKK Terör Örgütüne katıldığını’ beyan ettiği medyaya yansıyan haberlerden anlaşılmıştır.  2015 yılında PKK Terör Örgütüne, Kocaeli Üniversitesinden herhangi bir katılımın olduğu yönünde güvenlik birimlerimizin elinde bir bilgi ve tespit bulunmamaktadır. Bu noktada, 2015 yılında bölücü terör örgütüne Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinden herhangi bir katılım söz konusu değildir. Sayın Milletvekilinin elinde herhangi bir bilgi söz konusu ise paylaşıldığı taktirde gereğinin yapılacağı kesindir.”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki