Emniyetten Ailelere Uyarı

Emniyetten Ailelere Uyarı
07 Nisan 2016, Perşembe - 11:23

Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden ailelere çocukların cinsel istismardan korunması hakkında uyarı yayımladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) resmi internet sitesinde ‘Anne ve babalara öğütler’ başlığı adı altında çocukların cinsel tacizlerde korunması için bazı uyarılar yayınladı. Ailelerin çocuklarını uyarmaları gereken konuların altının çizildiği bildirgede şunlar yer verildi: “Çocuklarınızın sizlere her konuda güvenmeleri ve her türlü sorunlarını sizlerle konuşabilmeleri çok önemlidir. Yabancı şahıslara karşı çocukların daha dikkatli olmaları ve fazla güvenmemeleri yolunda eğitilerek uyarılmaları gerekmektedir.

 

BİLGİLENDİRİLMELİLER

Çocukları yakından ilgilendiren her türlü tehlike hakkında, kendilerinin bilgilendirilmeleri çok önemlidir. Buna cinsel bilgilendirme de dahildir. Çocukların düzenli olarak takibi onlara dikkat edilmesi ve onlarla beraber olunması da cinsel tacizi önleyen unsurlar arasındadır. Çocuklarla sürekli konuşarak bu tehlike hakkında onları uyarmanız sonucunda daha duyarlı olmalarını ve kendi kendilerini kontrol etmelerini sağlayacaksınız.”

 

VELİLERE TAVSİYE

Velilere öğüt ve tavsiyelerde bulunulan bilgide ayrıca şunlara yer verildi: “Okul yolunda, park yakınlarında, eve dönüşte, spor sahalarının yakınlarında, arkadaşlarının evine gelip giderken tehlikenin bulunabileceği yerler hakkında çocuklarınızı aydınlatın. Tanımadıkları şahıslardan para veya hediye almamaları, yabancı şahıslarla herhangi bir yere gitmemeleri, yardım talebinde bulunan yabancılara da yadım etmemeleri, kesinlikle yabancıların arabalarına binmemeleri, evde yalnız kaldıklarında tanımadıkları kimseye kapı açmamaları anlatılmalı.

 

BAĞIRMAK ÖĞRETİLMELİ

Takip edildiklerini hissettiklerinde büyüklerinden yardım istemeleri ve bu durumlarda ıssız yerlere değil de kalabalığa doğru gitmeleri. Tehlikede olduklarında bağırmaları, kaçmaları ve kendilerini müdafaa etmeleri gerektiği, kendilerine zarar vermek isteyen şahıslara iyi bakıp, onları teşhis etmeleri ve araçlarının plakasını almaları, Kendilerine veya arkadaşlarına bir şey yapıldığında derhal ailelerine veya polise haber vermeleri anlatılmalı."

 
 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki