Emniyet’ten soygunla ilgili resmi açıklama

16 Kasım 2015, Pazartesi - 13:56

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü soygunla ilgili olarak Kocaeli Valiliğinden alınan onay ile ilk resmi açıklamayı kamuoyuna duyurdu.Kocaeli Emniyet Müdürlüğü önceki akşam Gölcük’te yaşanan olayla ilgili olarak resmi yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada 16.45 te başlayan olay karşısında alınan önlemler ve yapılan çalışmalar aktarıldı.

8 REHİNE CAMDAN ATLAYARAK KAÇTI

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi. “Eylemci, banka özel güvenlik görevlisinin silahını ve (12) banka çalışanını rehin alması, rehinelere zarar gelmemesi için müzakere edilmeye çalışılmıştır. Eylemci, Suriyeli ve çocuklarının rahatsız olduğunu, paraya ihtiyacı olduğundan dolayı bu eylemi gerçekleştirdiğini beyan etmiştir. Müzakere sırasında banka özel güvenlik görevlisinin eylemcinin elinden kurtulup dışarı kaçması üzerine eylemci rehinelere 4-5 el tabanca ile ateş etmiştir.  Bunun üzerine rehinelerden (8) i üst kattaki camlardan dışarıya atlayarak kaçmış ve içeride (4) rehine kalmıştır. 

EYLEMCİ AĞIR YARALANDI

Olay yerine İl Emniyet Müdürü intikal ederek operasyonu yönetmiş, eylemci ile müzakere yapmış ve eylemciyi ikna etmeye çalışmıştır. Eylemcinin banka soygunu eylemini ailesinin ve çocuklarının rahatsız olduğunu, böbrek ihtiyacı odluğundan paraya ihtiyacı olduğu için bu soygunu gerçekleştirdiğini beyan etmesi üzerine eylemciye ailesinin ve çocuklarının tedavisi için gereğinin bizzat İl Emniyet Müdürü tarafından yaptırılacağını, her türlü güvencenin verildiği, kendisi başta olmak üzere hiç kimsenin zarar görmeyeceği sözü verilmiş olmasına rağmen (7) saat süren müzakere sonunda eylemcinin üzerindeki bombaların patlayacağı, bankayı yakacağı, rehinelere zarar vereceğini beyan etmesi ve rehinelere elindeki silahı doğrultması, kâğıt parçalarının yakmaya başlaması ve rehinelere zarar gelmeyecek şekilde soyguncunun boşluk anı yakalandığı anda operasyona karar verilmiş, operasyon sonucu (4) rehine sağ salim dışarı çıkarılmış, eylemci ağır yaralanmıştır.

SOYGUNCU TÜRK ÇIKTI

Operasyona katılan (1) Özel Harekat Polisi ayağından yaralanmıştır.  Bomba uzmanları soyguncunun üzerindeki bomba düzeneğini etkisiz hale getirerek olay yerinde bulunan ambulans ile hastaneye kaldırılmıştır. Olay yerinde eylemcinin (2) çöp torbasına koyduğu 1.038.700 TL ile banka içerisinde yere saçılmış688.180 TL olmak üzere toplamda 1.726.980 TL ile (2) adet tabanca ve tabancaya ait fişek ve kovanlar elde edilmiştir. Eylemcinin kimlik tespiti çalışmalarında; Gölcük ilçesinde ikamet eden Türk vatandaşı İ.İ. olduğu tespit edilmiştir.” denildi

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki