En iyi kütüphaneler, en gelişmiş ülkelerde

30 Mart 2015, Pazartesi - 12:17

 

 

Kütüphaneler Haftası nedeniyle bir açıklama yayınlayan Güzeloğlu, “Bir ülkenin eğitim ve kültüründeki olgunluğunu kütüphanelerin seviyesi ile ölçmek mümkündür. Dünyanın en iyi kütüphanelerinin en gelişmiş ülkelerde olması bir tesadüf değildir” dedi.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kütüphaneler Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı. Güzeloğlu, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Kütüphaneler, toplumların her türlü bilgi ihtiyacını karşılayan, bulunduğu yörenin kültürel, sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkı sağlayan önemli toplumsal kuruluşlardır. Bir ülkenin eğitim ve kültüründeki olgunluğunu kütüphanelerin seviyesi ile ölçmek mümkündür. Bilgiye önem veren, bilgiyi üreten ve kullanan toplumların her zaman ekonomik, siyasal ve toplumsal yönden güçlü oldukları bilinmektedir. Dünyanın en iyi kütüphanelerinin en gelişmiş ülkelerde olması bir tesadüf değildir.

 

BİLGİ KAYNAĞI ARTTI

Bilgiyi, doğru, düzenli ve fırsat eşitliği yaratması açısından ücretsiz olarak her yaştan ve sosyal sınıftan insanımıza sunan kütüphanelerin toplum içindeki rolleri bu yüzden vazgeçilmezdir. Kütüphanelerin eğitim içindeki yeri bütün bilim otoritelerince tartışmasız olarak kabul görmekle birlikte, değişen, gelişen teknoloji bunu azaltmak yerine kütüphanelere farklı ve gelişmiş başka roller sunmaktadır. Çünkü bilgisayarın, internetin, elektronik yayınların ortaya çıkmasıyla düzenlenmesi ve okuyuculara sunulması gereken bilgi kaynağı artmış, bu da kütüphane hizmetlerini tarih boyunca hiç olmadığı kadar geniş bir hale getirmiştir.

 

KÜTÜPHANELERİN ÖNEMİ BÜYÜK

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın yetişmesinde ve kent halkının bilgi, görgü seviyesinin yükselmesinde, entelektüel birikimlerinin artmasında, bilinçli vatandaşların oluşmasında kütüphanelerin önemi büyüktür. Bu sebeple; dünü bugüne, bugünü yarınlara taşıyan kütüphanelerimizi korumalı, geliştirmeli ve modern imkanlarla donatmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle; Kütüphaneler Haftasını kutluyor, bu yolda emek verenlere teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki