En Son Ne Zaman Oyun Oynadınız?

En Son Ne Zaman Oyun Oynadınız?
08 Ağustos 2016, Pazartesi - 12:53

Oyun, aslında her yaş için çok ciddi bir uğraş.  Ancak söz konusu çocuklar olunca oyun oynamak çocuğun yaşamı deneyimlemesini ve prova etmesini sağlıyor. Oyunla kazanılan deneyimin çocuğun kendini anlamasına ve ifade edebilmesine de olanak sağladığına dikkat çeken Medical Park Gebze Hastanesi Klinik Psikolog Gizem Sezgiç çocuklarda oyun ve oyun oynama ile ilgili şu bilgileri verdi:

Oyun çocuğun bilişsel gelişimini sağlar

Son dönemde yapılan araştırmalar oyunun; fiziksel oyunlar, nesne oyunları, sembolik oyunlar, dramatik oyunlar ve kurallı oyunlar olarak gruplanabildiğini ortaya koydu. Hangi türde olursa olsun, oyun; muhakeme etme, neden sonuç ilişkisi kurma, dikkati etkin kullanabilme, problem çözme, plan yapabilme, organize olabilme, hayal kurma, yaratıcılığı kullanabilme gibi üst düzey zihinsel becerileri içerir. Sabretmeyi, birlik olmayı, saygı duymayı, sorumluluk almayı, adaletli davranmayı öğretirken eğlenceyi, keyfi, heyecanı, üzüntüyü, öfkeyi yaşatır. Duyguları tanımak ve anlamak gibi önemli kazanımlar, duygusal dünyamızı düzenlememize yardım eder.

Fiziksel ve Sosyal gelişim için de önemli

Oyun, ince ve kaba motor becerilerin aktif olarak kullanıldığı en nadide alandır. Çocuklarda koşmak, zıplamak, sek sek oynamak (tek ayak üstünde durabilmek), bisiklete binmek vb. beceriler kaba motor becerileri hareketlendirir. Parmak kaslarının kullanıldığı tüm etkinlikler ince motor becerilerini güçlendirir.Takım olabilmek, aynı hedef uğruna yol alabilmek, rekabet, başkasının sevincine, üzüntüsüne ortak olmak, oyunu bozana sınır koymak, öz denetim sağlamak, paylaşmak ve sıra beklemeyi öğrenmek, oyun sırasında çocuğun edindiği sosyal gelişimlerdir.

Çocuk kendini oyunla keşfeder

Çocuklar, oyun yolu ile zihinlerinde biriktirdikleri yaşantılarını ve bu yaşantılarına dair duygularını (korku, kaygı, öfke, hayal kırıklığı, üzüntü, suçluluk vb.) yansıtmayı başarabilir. Oyuncakları kelimeler yerine kullanarak bu alanda eğitim almış uzmanların desteği ile kendilerini rahatlıkla anlatabilirler. Oyun süreci içinde duygularını fark edip, onlarla baş etme imkânı kazanırlar. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki