Enerjinin Kalbi Gebze’de Attı

Enerji Verimliliği Derneği Kocaeli Şubesi ve Gebze Ticaret Odası iş birliğiyle SANAYİDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ konulu seminerde bir araya geldiler.
27 Mayıs 2014, Salı - 16:57

Enerji Verimliliği Derneği Kocaeli Şubesi ile Gebze Ticaret Odası’nın ortaklaşa düzenlediği ‘Sanayide Enerji Verimliliği’ konulu seminer Gebze Ticaret Odası meclis salonunda yapıldı. Seminere Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, GTO Başkanı Nail Çiler, Enerji Verimliliği Derneği Kocaeli Şube Başkanı Ali Fuat Eyüboğlu, Tüm Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı (TÜKSİAD) Gültekin Şenel ve sanayiciler katıldı. 

 

EN BÜYÜK DAR BOĞAZIMIZ ENERJİ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sanayide enerjiyi verimli kullanma konulu bir tanıtım filmi izletildi. GTO Başkanı Nail Çiler Soma’da maden faciasında hayatınızı kaybeden işçileri anarak başladığı konuşmasında, “Türkiye olarak enerjide yüzde 76 dışa bağlıyız. Bizim gücümüz insan gücü yer altı kaynağımız pek yok. Bu tür uygulamalara daha başlasaydık bugün 300 işçimiz hayatını kaybetmeyecekti. Kömür tartışma konusu diğer ülkelere baktığımız zaman doğalgaz konusunda rekorlara koşan bir ABD var. ABD elektriğinin büyük bir kısmını doğalgazdan elde ediyor. Bizde ise elektriğin bir bölü dördü kömürden elde ediliyor. Bu nimetse bu nimeti dinimiz gereği doğru kullanmak zorundayız” dedi.  Çiler, “En büyük dar boğazımız enerji. Güneşten elde edeceğimiz enerji kömürden daha az maliyetli. Güneş panellerine fazlasıyla faydalanacağımız bölgeler var. Eğer bunu yayarsak hem bizler hem de toplum rahat bir nefes alacak” diye konuştu.

EN ÇOK TÜKETİM KOCAELİ’DE

Enerji Verimliliği Derneği Kocaeli Şubesi Başkanı Ali Fuat Eyüboğlu, en çok enerji tüketiminin Kocaeli ve bölgesinde yaşandığını söyleyerek, “Enerji tüketiminde bölgemiz ilk sırada yer almaktadır. Enerjinin büyük kısmını sanayide kullanmaktayız. Enerjiyi etkin ve verimli kullanmak durumundayız. Konya’da yapılan bir uygulamada verimlilik artıcı projelerin sadece belli kısmında kullanılmasında dahi yüzde 50 ve yüzde 40 tasarruf sağlandığını gördük. Bunu işletmelerde yayarsak tasarrufta yüzde 10 tasarruf sağlamak mümkün olacaktır” dedi. Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan ise, “Toplum daha ilkel yaşamdayken enerjiyi az kullanılıyorduk. Sanayi geliştikçe enerjiye ihtiyaç oldu ve enerji kullanımı arttı. Artık enerjinin verimli kullanılması gündeme geldi. Enerjiyi sanayide kullanırken nasıl tasarruf yaparız ürünü üretirken nasıl az daha enerji ile yaparız düşünmeye başladık. Bu tür seminerler sanayicimize faydalı olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. Daha sonra Alparslan Zehir ve Ayşe Bahçeci Sanayide Enerji Verimliliği tasarruf noktaları hakkında bilgi verdi. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki