Enpay işçileri aileleri ile kucaklaştı

Enpay fabrikasında yaşanan işten çıkarılmaların ardından baş gösteren eylemler bugün de devam etti. Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun da katıldığı eylemde fabrikada sabahlayan işçiler aileleriyle kucaklaştı
22 Temmuz 2015, Çarşamba - 14:35

Türk Metal Sendikasından istifa ederek Birleşik Metal-İş Sendikasına geçtiği için kıyıma uğrayan Enpay işçilerinin direnişi bugünde devam etti. Dünde 2 müteahitin işveren tarafından işten çıkarılmasıyla işten atılan işçi sayısı 25’e yükseldi. Enpay fabrikası önünde toplanarak alınan geniş güvenlik önlemleri altında halay çekerek devam edilen eyleme Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu da katılımıyla destek verdi. Eyleme daha CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva, Genel İş Şube Başkanı Vedat Küçük, Lastik İş Sendikası yöneticileri katılarak işçilerin yanında olduklarını belirtti. Enpay işçileri Serdaroğlu’nun açıklamalarının fabrika kapısı önünde aileleri ile kucaklaştı.

VALİNİN AKLINA İHTİYACIMIZ YOK
Birleşik Metal- İş Sendikası Genel başkan Adnan Serdaroğlu, açıklamasının öncesinde Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nu eleştirdi. Vali Güzeloğlu’na randevu talebinde bulunduklarını belirten Serdaroğlu, “Bu saate kadar talebe cevap vermesini bekledim. Sekreteri aradı ve bizi bu bölgenin kaymakamı ile görüşmeye yönlendirdi. Sayın Valim bizim sizin aklına ihtiyacımız yok. Bizim sizin arabulucu olmanıza ihtiyacımız var. Ben kaymakamla görüşmem bundan bilginiz olsun. Bu fabrikada yangın var siz hala işçiyi başka yere yönlendiriyorsun. Bize akıl veriyorsunuz. Bu fabrikada insanlara işkence çektiriliyor. Anayasalar çiğneniyor Sayın Valimiz bize talimat veriyor. Aylardır bu ülkede metal işçileri ayaklanmış durumda” ifadelerini kullandı.

SOYUNMA ODASINA KAMERA

İşverenlerin imalatı olan sarı sendikaların bütün fabrika ve işçilerden dayak yediğini dile getiren Serdaroğlu, “Türkiye’de ki fotoğraf bu arkadaşlar. İşverenlerin ürettiği sarı sendikalar işverenler ile birlikte ne anayasa tanıyor, ne işveren ne de yasa tanıyor. Dünyanın gündemine girdik. Sosyal medyada fenomen olduk. Hala Türkiye’de işverenler sarı sendikalar ile fabrikada tutulmaya çalışılıyor dünyaya rezil oldunuz. İşverenler ile görüştük. Bizler son noktaya gelmeden, sabrımızın sınırına gelmeden eylem yapmak istemiyoruz ama üstümüze geliyorlar. Sizler utanmasanız tuvaletlere kadar tabela takacaksınız. Soyunma odalarına kamera taktınız bütün dünyanın gözü önünde Enpay yetkilileri, işçilerin soyunma odasına kamera takıyor ne göreceksin sen o kamerada” diye konuştu.

SARI SENDİKAYI BIRAK

İşçilerin sendika seçme özgürlüğünü kullanmak istediklerini kaydeden Serdaoğlu, “İnsanlar ekmek kazandığı yere zarar vermek istemiyor. ‘Ey işveren sana diyor ki bırak eteğine takıldığın sarı sendikayı. Birleşik Metal İş Sendikasına sarıl’ diyor. Sen Birleşik Metal İş Sendikasına geçtiler diye ilk sahurda insanın yemeğini kesiyorsun. Bir gün önce on bin arkadaşımızı fabrikanın kapısının önüne koymaya cesaret ediyorsun. Şimdi arkadaşlarımızın yarısı içerde cesaretin varsa hepsini işte at” şeklinde konuştu. Açıklamanın ardından fabrikada sabahlayan Enpay işçileri aileleri kucaklaştı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki