Enpay’da işçileri mesajla işten attılar

11 Temmuz 2015, Cumartesi - 18:16

Başiskele’de faaliyet gösteren Enpay Fabrikası, gece geç saatlerde fabrikada çalışan 11 işçisine SMS atarak işten çıkarıldıklarını bildirdi. Bayrama 5 gün kala fabrika yönetimi tarafından atılan mesaj ile işsiz kalan işçiler ve fabrikada çalışanlar atılmalara tepki olarak eylem yaptı

 Edinilen bilgilere ve iddialara göre; Türk Metal Sendikasından geçtiğimiz günlerde istifa ederek Birleşik Metla İş Sendikasına geçen işçilerden 11’i, gece geç saatlerde telefonlarına gelen mesajla şok oldu. Aralarında Birleşik Metal İş Sendikası iş yeri baş temsilcisi olarak seçilen Nuri Fidan’ın da yer aldığı 11 kişiye ‘Yasa dışı eylemleriniz ve iş kanununa aykırı davranışlarınız nedeniyle iş sözleşmeniz 4857 sayılı yasanın 25711 hükmüne göre feshedilmiştir’ mesajı atıldı.

FABRİKA ÖNÜNDE NÖBET

4857 sayılı iş kanununa muhalefet ettikleri gerekçe gösterilerek tazminatsız olarak işten çıkarılan işçiler hemen durumu sendikalarına haber verdi. Birleşik Metal İş Sendikası Başkanı Hami Baltacı ve işçiler gece 01.00’den itibaren işten atılan işçilerin geri alınması için fabrika önünde nöbet tutmaya başladı.

KORKUTMAYA ÇALIŞIYORLAR

Konu ile ilgili olarak kısa bir açıklamada bulunan Birleşik Metal İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı, “İşveren, hak ihlallerine karşı insanların sessiz ve kayıtsız kalmak yerine konuşmalarına ve hak arayışına tahammül edemedi. İşveren ve Türk Metal Sendikası yöneticileri Birleşik Metal İş Sendikası’na üye olan işçileri sendikadan istifa etmeye zorluyorlar. İstifa etmeyince işten atarak korkutmaya çalışıyorlar. İşçiler geri alına kadar fabrika önünde nöbet tutmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

YASAL HAKLARINIZI KULLANDINIZ

Aralarında 3 ile 15 yıl arasında çalışanların bulunduğu 11 işçi ve Birleşik Metal İş Sendikası yöneticileri, öğlen paydosunda fabrika önünde bir eylem yaptı. İçeride çalışan 80 kadar işçide kapı önüne gelerek sloganlara işten atılan işçi arkadaşlarına ve sendika yöneticilerine destek verdi. Hami Baltacı işçilere seslenerek “ Siz burada kanunsuz hiçbir şey yapmadınız. Yasal haklarınızı kullandınız. İşçi değil işveren temsilcisi haline gelen sarı sendikayı iş yerinizde istemediğinizi söylediniz. Sendikanızı değiştirip iş yeri temsilcilerinizi seçtiniz. Ama bugün burada iş yeri temsilcileriniz işten çıkartılıyor. Bayrama birkaç gün kala ekmekleri elinden alınıyor. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Sonuna kadar hukuki haklarımızı arayacağız” dedi.

BİZDEN KORKUYORLAR

Birleşik Metal İş Sendikası Genel Merkez Örgütlenme Başkanı Özkan Atar “Enpay işçileri ilk defa demokratik haklarını kullanarak sendikalarını seçtiler. Bizden korkuyorlar. İşveren bizden korkuyor. Enpay işçisinin gücünden korkuyor. Bütün bu yaptıklarını korkularından yapıyorlar. Bizde buradan sesleniyoruz onlara; Enpay işçisinin gücünden korkacaksınız. Onların kendi iradeleri ile seçtikleri kendi yasal haklarından ötürü seçtikleri Birleşik Metal İş Sendikası’ndan korkacaksınız. Çünkü onların gücü sizin krallığınızı hükümdarlığınız ve sarı sendikanın bu fabrikada ki saltanatını yıkacak’’ dedi.

İNSANLARIN EKMEĞİ İLE OYNAYAN UTANMAZLAR…

Konuşmasını sürdüren Atar “Sizlerin o istifa ettiğiniz o sarı sendikanın sözde işçi sendikalarının sonu geliyor. Bu ülkede on binlerce işçi 6 aydır bu zor durum ile mücadele ediyor. Biz şunu biliyoruz; sizler en küçük bir yanlış yapmadınız. Tamamen kanunlardan kaynaklananan haklarınızı kullanıyorsunuz. Alnınızın açık başınız dik. Ekmek mücadelesi veriyorsunuz. Şunu herkes bilsin; Bizim bu mücadelemiz ekmek mücadelesidir, hak mücadelesidir. Çoluk çocuğumuzun hak mücadelesini veriyoruz. Asıl utanması gerekenler şurada bayrama birkaç gün kala böyle mübarek günde insanların ekmeğini elinden almaya kalkan utanmazlardır. O işverenler buna tahamül edemediler. 500 arkadaşımızın oy vererek seçtiği arkadaşlarımızı bayrama birkaç gün kala işten çıkarttılar. Bu ülkede muhtar, belediye başkanı, milletvekili hatta cumhurbaşkanını bile seçerken enpay işçileri oy veriyor. Kendi temsilcilerini seçerken neden oy vermiyorlar. Böyle gaddarlık olur mu? Buna izin vermeyeceğiz. Sadece temsilcilerimiz değil onlara karşı yapılan bütün haksızlıklar enpay işçilşerine karşı yapılmış bir haksızlıktır’’ diyerek konuşmasını bitirdi. Ardından işçiler olaysız dağıldı.

İŞİNE SON VERİLEN İŞÇİLER

Nuri Fidan, Mustafa Taşçı, Mehtap Altun, Emre Özcan, İsmail Alp, Mustafa Kaplan, Ümit Beyhan, Barış Erdoğan, Bertan Gökmen, Talha Keskin, Oktay Yalın

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki