Erdoğan milyonların idam talebine cevap verdi

Erdoğan milyonların idam talebine cevap verdi
08 Ağustos 2016, Pazartesi - 12:11

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ni akın eden milyonların "idam" talebi üzerine, "Siyasi parti genel başkanları burada, sizin talebinizi biliyorlar. Onamaksa meclisten gelecek böyle bir kararı peşinen ifade ediyorum onarım" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi desteğiyle Yenikapı Miting Alanı'nda düzenlenen "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"nde vatandaşlara hitap etti.
79 milyonun gazasının mübarek olmasının temennisinde bulunan Erdoğan, meydandakilerin idam isteğine karşılık Meclis'i adres gösterek bu kararın çıkması durumunda onaylayacağını belirtti. Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:
Cumhurbaşkanı Erdoğan Yenikapı'da yapılan 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde halka sesleniyor. Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:
11. Cumhurbaşkanımız Sayın Gül, parlamentomuzun değerli başkanı Gazilik şerefine ikinci defa nail olan TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, Sayın Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan, Sayın Genelkurmay Başkanımız, Sayın CHP Genel Başkanı, Sayın MHP Genel Başkanı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Sayın Başbakanı, değerli misafirler, sevgili İstanbullular, 81 vilayetimizde meydanlarda bizleri takip eden kıymetli vatandaşlarım, dünyanın dört bir tarafında gönlü bizimle olan kıymetli kardeşlerim, 15 Temmuz gecesi bir kez daha istiklali ve istikbali için, canı pahasına ülkesini FETÖ'ye, işgalcilere teslim etmeyen aziz milletim, sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum.
15 Temmuz gecesi bir kez daha istiklali için kıyam eden aziz milletim. Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum sözlerimin hemen başında 15 Temmuz gecesi meydanalar inerek namluların tankların karşısına dikilme cesareti gösteren tüm kardeşlerime bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.
O gece, adeta ölümü öldürerek sokakları, meydanları dolduran milyonlarca vatandaşımız içinden şehitlik ve gazilik şerefine nail olanlar, isimlerini tarihe altın harflerle yazdırdılar. İnanın bana, vatan uğruna verilen mücadelede bu rütbelere ulaşabilmek her zaman yakalanabilecek, her zaman elde edilebilecek bir ayrıcalık değildir.
15 Temmuz gecesi sokakları ve meydanları dolduran her bir kardeşimizin özgürlük ve demokrasinin korunmasında payı vardır. Hepimizin gazası mübarek olsun. Darbe girişimine karşı tüm farklılıkları bir kenara bırakarak her köken her meşrepten vatandaşlarımızın gazası mübarek olsun. Bu millet başka bir millet bin yıl önce hangi inançla Anadolu kapısını açmışsa 15 Temmuz'da o inançla darbecilerin karşısına dikilmiştir.

"Bu manzara ilan ve ispattır"
Bu görüntü ülkemizin düşmanlarını 16 Temmuz sabahı kadar üzmüştür. Onun için her zaman bir olacağız diri olacağız kardeş olacağız hep birlikte Türkiye olacağız. Bu bayrağı tüm renleriyle geleceğine yönelik atılan bu adımlar var ya çok önemli bu geleceğe yönelik vatanımıza sahip çıkmaya yönelik atılan adımlardır. Bu manzara, bin yıllık vatanımızın tek bir taşına dahi göz dikenlerin ödemeyi göze alacakları bedelin ilanı ve ispatıdır. Bu manzara, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşacağının ilanı ve ispatıdır. Bundan sonra işimiz ne biliyor musunuz? Artık muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak.
Şu anda, siyasi partilerimizin genel başkanları burada. Sizin zaten talebinizi biliyorlar. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna göre, sizler de idam talebinde bulunduğunuza göre, bunun kararını verecek olan merci, Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Meclisimiz böyle bir kararı verdikten sonra, atılacak adım bellidir. Onamaksa, Meclis'ten gelen böyle bir kararı, ben peşinen ifade ediyorum, onarım. Vatan Caddesi'nde vücudu ikiye bölünmüş kardeşimi gördüğüm zaman, bunu kenara koymak mümkün mü? Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde, bomba ile başı vücudundan ayrılmış hanım kardeşimin başı kongre merkezinin çatısına uçmuştu, bunu gördükten sonra biz kalkıp da AB'de idam yokmuş, burada yokmuş... Amerika'da var, bugün dünyanın bütün çoğunluğunda var onlarda olunca oluyor da... Bu millet, egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna göre, eğer böyle bir kararı veriyorsa öyle zannediyorum ki siyasi partiler de bu karara uyacaktır. Sizler esaret ve zillet kabul etmeyeceğini bil fiil gösterdiniz.

"Bu millete kimse bu esareti asla getiremeyecektir"
Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal, 1920 yılında İstanbul ve İzmir başta olmak üzere ülkenin büyük bölümünün işgal altında olduğu kara günlerde şunu söylüyordu; 'Milletimiz çok büyüktür, hiç korkmayalım. O, esaret ve zillet kabul etmez. Fakat onu bir araya toplamak ve kendisine 'Ey millet, sen esaret ve zillet kabul eder misin?' diye sormak lazımdır. Ben milletimin vereceği cevabı biliyorum...' Şimdi burada bir kez daha soruyorum. Gazi'den 96 yıl sonra Yenikapı Meydanı'ndan aynı soruyu sizlere soruyorum. Ey millet, sen esaret ve zillet kabul eder misin? Mesele bu. Bu millete kimse bu esareti asla getiremeyecektir.
Sizler 15 Temmuz'da esaret ve zillet kabul etmeyeceğinizi, namlulara göğsünüzü dayayarak, tankların önüne yatarak, uçaklara ve helikopterlere dahi hamleler yaparak bilfiil gösterdiniz. Hani ne diyor İstiklal Marşımızda; 'Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.' Siz, göğsünüzü siper ettiniz, namluların ucuna geldiniz, bizzat vücudunuzu koydunuz, tankların altına yattınız.
"Milletimden aynı cevabı alacaktır"
Hükümet, askeri liselerin kapatılmasına yönelik bir açıklama yaptı. Bazı eski askerler bunun yanlış olduğunu söylediler. Şimdi ben de onlara buradan sesleniyorum, diyorum ki; işte oradan yetiştirilmiş olan o tek tip FETÖ'cüler işte bu olayı yaptılar. Şimdi biz de diyoruz ki; harp okullarımız duracak. Tüm liselerimizden, bu ülkenin liselerinden yetişenler hepsi gelsin rahatlıkla buraya girsin. Tek tip niye olsun, hepsinden girsin ve Harp Akademilerinde, harp okullarında hangi eğitim veriliyorsa onlar orada verilsin. Bundan sonra benzer teşebbüste bulunan herkes milletinden, milletimden aynı cevabı alacaktır.
"Bu örgütü imha etmek zorundayız"
Bu örgütü tüm mensupları ile ortaya çıkarmak ve hukuk dairesinde imha etmek zorundayız. Ama sadece bunla yetinirsek bünyemizi zayıf bırakmış oluruz. Her yere sızabilen ihanet şebeklerine karşı kendimizi güçlendirmeliyiz. Örgütlerin isimleri değişebilir hepsinin de Türkiye düşmanları oldukları gerçeği değişmez. Bir tarafta Türkiye Cumhuriyeti vardır diğer yanda terör örgütleri vardır. Devletinden milletinden yana olan herkes bugün burada Yenikapı'dadır.
Yakaladığımız bu birlik ve beraberlik ruhunu en iyi şekilde değerlendirelim. 15 Temmuz'u daha güçlü, daha müreffeh Türkiye'nin inşası için bir milat haline dönüştürmeliyiz. Yakın tarihin vicdanları kanatan, kafalarda soru işaretleri oluşturan tüm sorunlu, sıkıntılı olaylarını yeniden masaya yatırarak, eksikleri, yanlışları ortaya koymalıyız. FETÖ ihanet çetesinin Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki etkinliğinin önünü açan davaları yeni baştan incelemeliyiz.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki