Erken seçim için kim ne dedi?

AKP ile CHP arasında devam eden koalisyon görüşmelerinin olumsuzlukla sonuçlanması ülke gündemine oturdu. Siyasi kulislerde erken seçim konuşulmaya başlandı. İlimizde de siyasetin birinci gündem maddesi erken seçim oldu.
14 Ağustos 2015, Cuma - 21:37

Şemsettin CEYHAN: Kasım’da seçim var

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, yaptığı açıklamada, “CHP ile bir koalisyon olmayacağını gördük. MHP ile genel başkanımız son kez görüşecek. Eğer burada da bir sonuç çıkmazsa erken seçim ya da erken seçim süreci netleşecek. Biz her fırsatta seçime hazırız. Artık tatiller iptal edilsin, ailelerinizle vedalaşın ve Kasım seçimlerine hazırlanıyoruz” dedi Ceyhan, partilerinin 13 yılda büyük badireler atlatarak bu noktaya geldiğini kaydetti. Ceyhan, MHP ile de koalisyon olmazsa seçime hazır olduklarını kaydetti.

Cihat ALTUNYUVA: Erken seçime hazırız

Her fırsatta erken seçimin ülkeyi zarara uğratacağını savunan CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva ise, “Milli iradenin talebi yerine getirilmedi. Koalisyonun oluşmamasının baş sorumlusu cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Kendisi ‘milli irade’ kelimesini işine geldiği zaman en iyi şekilde kullanan işine gelmediği zaman ise hiçbir şekilde düşünmeyen biridir. Artık erken seçim gözüküyor. Örgütler olarak koalisyona hazırdık erken seçime de hazırız. Seçimler Türk Milleti’ne hayırlı olsun” dedi.

Lütfü TÜRKKAN: Erken seçim AKP için risk

MHP Kocaeli eski Milletvekili Lütfü Türkkan ise, 16 Mart tarihinde yaptığı bir açıklamada, “Seçimden koalisyon çıkar. Daha sonra da erken seçim olur” dediğini hatırlatarak, “Bu zaten benim beklentimdi. AKP-CHP görüşmeleri sadece bir vazifenin ikmali. AKP’nin CHP’nin koalisyon yapmayacağını CHP hariç tüm Türkiye biliyordu” dedi. Türkkan, erken seçimin AKP için büyük risk olduğunu söyleyerek, “Seçim sonucunda ikinci bir koalisyon görüşmelerine AKP eli kolu daha da bağlanmış bir halde gider” dedi.

Ali Haydar KONCA:Boylarının ölçüsünü alacaklar

HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca ise erken seçim isteyenlerin hüsrana uğrayacağını söyledi. Konca, " Türkiye'nin ihtiyacı erken seçim değildir. Parlamentoda olan irade demokratik bir hükümet çıkarabilir. Hırslar ve koltuk hesapları yüzünden süreç buraya geldi. Asker polis gerilla çatışması belli bir planın parçasıdır. Erken seçim kararı aldılar boylarının ölçüsünü de alacaklar. Demokratik bir yönetim oluşturmayan partilere halk gerekli cevabı verecekti. Herkese rağmen barışı getireceğiz" dedi.

Fatma KAPLAN HÜRRİYET: Erken seçimi AKP istedi

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ise, masadan kalkan tarafın CHP olmadığını belirterek, “Maalesef gerçek koalisyon görüşmeleri yapılamadı ve yalnızca fikir alışverişi şeklinde gerçekleşti. Bir koalisyon olasılığında neler yapmak istiyoruz bunlar konuşuldu ancak tam anlamıyla nasıl bir yönetim biçimi olacağı bir türlü netleştirilemedi. Çünkü AKP başından beri bu konularda yoğunlaşmak yerine erken seçime gitmek istedi. Biz de erken seçimle bir yere varılamayacağını ve dökülen kandan yeterince beslenildiğini söyledik” dedi. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki