Erken Seçim Olur

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Şeker, "AK Parti olarak siyasette yeni çalışma modeli oluşturduk.
01 Ağustos 2015, Cumartesi - 15:24

7 Haziran seçimlerinde de söyledik. Sandıklar açıldıktan sonra 8 Haziran günü bir sonraki seçimler için çalışmaya başlayacağız dedik. AK Parti kurulduğundan beride hep böyle. Diğer siyasi partiler gibi seçime üç ay kala dükkânı açıp seçim bittikten sonra tekrar dükkânı kapatıp bir sonraki seçime üç ay kala çalışan bir parti değiliz. Sürekli çalışan bir partiyiz" şeklinde konuştu.

 

ÜLKE TERÖRLE ÇOK UĞRAŞTI

Şeker, "Ülkedeki gelişmeleri takip ediyoruz. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Şu asla unutulmamalıdır. Devlet her zaman 18 yaşındadır. Devlet gençtir. Devlet her zaman gerektiği zaman gerektiği cevabı verir. Biz AK Parti olarak her zaman dedik ki. 25- 30 yıldır akan kanı durduralım. Gerek terörle ilgili gerek terör öncesi sağcı, solcu kavgaları ile ilgili. Bu Ülkede Alevi - Sünni kavgaları çıkarmak istediler. Ülke terörle çok uğraştı. Zamanını, parasını buraya harcadı. Ülkedeki ne yol yapımı için para harcanmadı. Ne proje için ne hastane ne okul yapmak için zaman harcanabildi. Milli sanayimiz için maalesef zaman bulunamadı. Hükümet ve yetkililer hep terörle uğraştı. Kazancımızın büyük çoğunluğun vatandaştan topladığımız vergin çoğu artı zamanımız silah tüccarlarına gitti. Terörle mücadele etmek için.

Arada birileri de zengin oldu. Bu zengin olmak isteyenlerde sürekli Ülkede huzursuzluklar çıkarıldı. Biz son olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde AK Parti kurulduktan sonra artık Türkiye’de terör olayını sonlandıralım. Kardeş kavgasını sonlandıralım. Bu Ülkede, tek Devlet, tek Bayrak anlayışı ile yaşayalım. Aradaki küskünlerin kırgınlıkların kavganın artık ortadan kaldırılması için çözüm sürecini başlattık. Gerçekten o bölgede insanların doğuştan elde ettikleri ama kullanamadıkları birçok haklarını AK Parti kanalıyla verildi. Bu imkânları kullanmaya başladılar. Çok basit olarak söyleyeyim bizim yukarı köylerimizde Gürcü kökenli vatandaşlarımız var. Kendi dillerinde şarkı türkü söyleyebiliyordu. Ama Güneydoğu’da ki insanlar kendi dillerinde Kürtçe şarkı türkü söyleyemiyor dinleyemiyordu. Buradaki söylüyordu oradaki kendi dilinde söyleyemiyordu. Bunu gibidir çok konuda var olan haklarını kullanmaları için yasal yollar açtı.

 

Artık kardeş kavgasının bitmesi lazım. Artık 2023 vizyonunu düşünmek bunun için para harcanması gerekir diye bunları yaptık. Ama maalesef karşı taraf bunları istismar etti. PKK terör örgütü bunu istismar etti. HDP bunu istismar etti. Son bardağı taşıran Suruç’ta olan olaylar arkasından iki polisimizin şehit edilmesi. Artık şuna karar verildi. Karşı tarafın anladığı dilden cevap verilmesi gerekiyor. Oradaki insanlarında huzura ihtiyacı var. Oradaki insanlarda yapılan operasyonlardan memnunluk duyuyorlar. HDP’nin şimdiki açıklamalarını hepimiz duyuyoruz. Barış istiyoruz. Çözüm istiyoruz. Barış istiyorsan eyer. Sırtını dayadığın PKK terör örgütüne bu terörü bırakmasını söylemem lazım. Söylemiyorsan gerekli cevabı verilecektir" dedi.

 

MHP KORKUYOR

MHP’nin barajın altında kalmaktan korktuğunu belirten AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, "7 Haziran seçimlerinde hiçbir pati tek başına iktidar olmak için çoğunluğu elde edemedi. İki ana formül çıktı. Birincisi seçimlerde diğer partilerin tamamı AK Parti'ye karşı mücadele ettiler. MHP, CHP, HDP bunların hiçbirisi bir için söz söylemedi. Bunların hepsi AK Parti’ye yüklendi. Kamuoyunda da beklenti oluştu. Bunları üçü bir araya gelecek Hükümeti kuracak beklentisi vardı. Seçim sonucuna bakıldığında da bunların bir araya gelip hükümeti kurması gerekiyordu. Ama seçimin ertesi günü, MHP, HDP ve CHP bir biriyle anlaşmayacaklarını açıkladılar.

MHP herkese kapılarını kapadı dolayısı ile üçünün bir araya gelip hükümet kurma şansı ortadan kalktı. Geriye kaldı AK Parti’nin etrafında üçünden birisinin AK Parti’nin yanına gelip hükümeti kurması. MHP yine kapıları kapadı. Hükümet olmak istemiyor.MHP’yi ben şöyle yorumlamak istiyorum. MHP 2002 öncesi koalisyonda ortaktı. O başarısız yönetim. Ülkeyi 75 sente muhtaç olan bir koalisyonda ortak olması sebebi ile vatandaş da cevabını verdi. MHP 2002 seçimlerinde barajın altında kaldı. Tahmin ediyorum o korkuyu yenememişler. Tekrar Koalisyon ortağı olursa barajın altında kalır mıyız diye iktidar olmak istemiyorlar. Muhalefette bol keseden sallamak kolay. Önemli olan taşın altına elini sokmam. MHP elini taşın altına koymuyor."

 

HDP İLE OLMAZ

Şeker, "HDP ile bu işin olması zaten mümkün değil. Buna Genel merkez olarak, parti ve parti tabanımız sıcak bakmıyor. HDP ile olması mümkün değil" şeklinde konuştu.

 

CHP’DE ÇOK SESLİLİK VAR

CHP ile de koalisyon kurulamayacağını vurgulayan Şeker, CHP'de çok sesin olduğuna dikkat çekti. Sözlerine şöyle devam eden Şeker, "CHP ile görüşmeler devam ediyor. Ancak CHP her ne kadar Cumhuriyetin kuruluşundan beri var olan bir parti olsa da. Bir parti kültürü yok. Birlikte hareket etme kültürü yok.

Ekip olarak çalışma kültürü yok. CHP’den her kafadan bir ses çıkıyor. 132 tane milletvekili var. 132 tane CHP var. Bunu geçen meclis çalışmasında da izledik. Bunun için CHP ile koalisyonun kurulacağına ihtimal vermiyorum. Kurulsa da sağlıklı olacağını uzun süreli olacağını düşünemiyorum. Bir yıl sonra yine erken seçim olur. CHP’nin yapısını biliyorum. Kurulamayacak ve Ağustos’un 15’ine kadar kurulamazsa Anayasa'nın açık maddesi Cumhurbaşkanı meclis başkanımızla görüşüp otomatikman erken seçime götürüyor" dedi.

 

ÜÇ DÖNEME GENEL MERKEZ KARAR VERECEK

Şeker, "Parti tüzüğünde üç dönem seçilen bir daha seçilemez diyor. Ben bunu destekliyorum. Bu madde partimizi çalışanları motive ediyor. Partide çalışanlar, teşkilatta çalışanlarda diyor ki. Önümüzdeki dönemde üçüncü dönemi tamamlayan Milletvekili var bunlar gidecek Bunların yerine alttan birileri gelecek. Teşkilatların ve seçilmişlerin yenilenmesi açısından ben bu maddeyi destekliyorum.

Bu madde bir değişikli olur mu? Hükümet kurulamazsa bu dönem sayılır mı, sayılmaz mı Cumhurbaşkanımızın bir açıklaması vardı bununla ilgili seçimlerin tekrarlanması. Bir erken seçim değil. Seçimlerin tekrarlanması olabilir dedi. Hükümet kurulamadığı için seçimin tekrarlanması esnasında bu dönem sayılır mı sayılmaz mı tamamen AK Parti Genel Merkezi'nde merkez karar yürütme kurulunun vereceği bir karardır" diye konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki