Esnafı 2016’da neler bekliyor?

30 Aralık 2015, Çarşamba - 12:42

Kocaeli Bakkalcılar Odası Başkanı Bayram Kütük, yaptığı bir açıklama ile yeni yılda hayata geçirilecek uygulamalar hakkında esnafı ve vatandaşları uyardı. Başkan Kütük, birçok yeni uygulama hakkında bilgiler verdi.2016 yılı itibariyle esnafın dükkânına köklü değişiklikler geliyor. Bazı değişiklikler için verilen son tarih de 2016 yılının ilk günü itibariyle bitiyor. Değişikliklere uymayanları ise ağır cezalar bekliyor. İşte 2016 yılı itibariyle esnafın yapması gereken düzenlemeler:

YAZARKASALAR DEĞİŞİYOR

Yazarkasa kullanan yaklaşık 2 milyon iş yerine, yeni nesil yazar kasa kullanma zorunluluğu geldi. 3100 Sayılı Ödeme Kaydedici Cihazların kullanımı ile ilgili kanuna göre eski nesil yazar kasaların geçerlilik süresi; 2014’te yapılan iş hasılatına göre uzatıldı. 2014 yılı brüt iş hasılatına göre; 150 bin TL’nin altında olanlar için 1 Ocak 2017, 150 bin-500 bin TL arasında olanlar için 1 Ekim 2016, 500 bin-1 milyon TL arasında olanlar için 1 Temmuz 2016 ve 1 milyon TL’nin üzerinde olanlar için de 1 Nisan 2016 tarihine kadar uzatıldı 

YAZARKASALARI DEVLET SATIN ALSIN

Belirtilen bu tarihlerden sonra işyerleri maliyeti bin TL ile 2 bin TL arası maliyeti bulunan yeni nesil yazarkasalara geçmek zorunda. Fakat Kocaeli Bakkallar, Büfeciler ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Bayram Kütük, geçtiğimiz günlerde yeni nesil yazarkasa uygulaması için erteleme talebinde bulunmuştu. eski yazarkasaların devlet tarafından satın alınmasını isteyen Kütük, bu şekilde yeni cihazlar için esnafa maddi bir destek sağlanacağını ifade etti.

“TERAZİNİZ ŞAŞMASIN”

Konu hakkında bir açıklama yapan Başkan Kütük, 3516 Sayılı Kanun hükümlerince terazilerin de iki senede bir periyodik muayenesinin yapılmasının zorunlu olduğu uyarısında bulundu. Muayenesi geçmiş ölçü ve ölçü aletlerin kullanılmasının bin 674 TL ile cezalandırıldığını dile getiren Kütük, 2016 yılı itibariyle market, bakkal ve manavdan alınan ürünlerin üzerinde, ürünün bütün özelliklerini açıklayan etiketlerin bulunmasının kararlaştırıldığını dile getirdi.

Sahteciliğin ve taklit üretimin önüne geçmek için de Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi’nin 31 Aralık’ta resmen başlayacağının altını çizen Başkan Kütük, şöyle konuştu: “Akıllı etiketlerde, enerji içeceklerinin alkolle birlikte tüketilmemesi, bebek mamaları için alerjen uyarıları yer alacak. Sahte mallar konusunda esnafın da canı yanıyor. Bu uygulamanın vatandaş kadar esnafı da koruyacaktır. Bayram Kütük ayrıca vatandaşları ve esnafı özellikle yılbaşında kaçak sigara ve alkole karşı da uyardı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki